کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

آناتومی گلودرد:


همه ما با احساس خارش و خراشیدگی در گلوی خود آشنا هستیم. علت آن ممکن است هوای خشک زمستان، آلرژی فصلی یا سرماخوردگی باشد اما گاهی اوقات مسئول آن استرپتوکوک است که یک عفونت باکتریایی است و در صورتی که درمان نشود ممکن است خطرناک باشد. تنها پزشک می‌تواند تشخیص قطعی دهد اما علائمی نیز وجود دارد که می‌تواند سرنخی به شما بدهد که گلو درد معمولی را از استرپتوکوکی تشخیص دهید.
وجود لکه‌های سفید غیر معمول:
نگاه کردن به داخل گلو می‌تواند سر نخ مهمی درباره عامل گلو درد در اختیار قرار دهد. در گلودرد استرپتوکوکی اغلب لکه‌های سفیدی در گلو و روی لوزه‌ها وجود دارد و نیز لوزه‌ها متورم و قرمز رنگ می‌شوند. چرک نیز ممکن است در پشت گلو مشاهده شود.
مشاهده علائم سرماخوردگی:
سرفه و ترشحات پشت بینی احساس بدی به شما میدهد اما در صورت وجود این علائم احتمال گلو درد استرپتوکوکی کمتر است. وقتی احتقان، آبریزش بینی و علائم دیگر سرماخوردگی همراه با گلودرد وجود داشته باشد ویروس سرماخوردگی معمولا مسئول آن است.
درجه تب:
سرماخوردگی اغلب موجب تب می‌شود اما معمولا تب خفیف است. گلودرد با تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد احتمال استرپتوکوک را افزایش میدهد. اگرچه استرپتوکوک ممکن است بدون تب یا با تب خفیف نیز وجود داشته باشد.
تورم گره‌های لنفاوی:
گلودرد استرپتوکوکی ممکن است باعث شود گره‌های لنفاوی در گردن متورم و در هنگام لمس دردناک باشند. این گره‌های لنفاوی مسئول گیر انداختن و از بین بردن میکروب‌ها هستند. وقتی بخشی از بدن عفونی می‌شود احتمال دارد که نزدیکترین گره لنفاوی به علت انجام وظیفه متورم شود.
میزان درد ایجاد شده:
گلو درد ایجاد شده توسط سرماخوردگی می‌تواند خیلی دردناک باشد اما معمولا پس از چند روز از بین میرود. گلودرد استرپتوکوکی شدید تر و طولانی مدت‌ تر است. درد ممکن است به قدری شدید باشد که بلع را دشوار سازد. در برخی از موارد نیز موجب تهوع، کاهش اشتها یا درد در سر و شکم می‌شود.
ایجاد بثورات پوستی:
علامت کمتر متداول عفونت استرپتوکوکی بثورات پوستی است که بر روی گردن و سینه ظاهر شده و در نهایت به بقیه بدن گسترش می‌یابد. وقتی این بثورات زبر و سمباده مانند ایجاد می‌شوند عفونت به عنوان تب اسکارلت (مخملک) شناخته می‌شود. اگر چه بثورات پوستی تمام بدن ممکن است نگران کننده باشد اما ظرف چند روز از بین میرود. درمان آنتی بیوتیک می‌تواند به جلوگیری از مشکلات و پیچیدگی‌های بعدی عفونت استرپتوکوکی کمک کند.
استرپتوکوک، یک عفونت باکتریایی:
یک دلیل این که تشخیص گلودرد استرپتوکوکی از سرماخوردگی معمولی بسیار مهم است این است که این عفونت به واسطه باکتری استرپتوکوکوس گروه A ایجاد می‌شود در حالی که گلودرد ساده سرماخوردگی توسط یک ویروس ایجاد می‌شود. درمان‌های آنتی‌ بیوتیکی ممکن است علائم و طول مدت بیماری را کاهش دهند، علاوه بر آن این درمان‌ها احتمال عوارض و پیچیدگی‌های بعدی را نیز کاهش میدهند. بدون آنتی‌ بیوتیکها یک عفونت استرپتوکوکی ممکن است منجر به مشکلاتی شود که بر قلب یا سایر اندام‌ها تاثیر می‌گذارد، این وضعیت ممکن است بیماری جدی ایجاد کند، هر چند نادر است.
سرماخوردگی و آنتی بیوتیک‌ها: نه بگویید
با آنتی بیوتیک نمی‌توانید از شر گلودرد ایجاد شده توسط سرماخوردگی خلاص شوید. چون سرماخوردگی توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود و آنتی‌بیوتیک‌ها تنها در مقابل باکتری‌ها کارساز هستند. به علاوه مصرف غیر ضروری آنتی‌بیوتیک ممکن است در افزایش مقاومت میکروبی نقش داشته باشد. وقتی باکتری‌ها به طور مکرر در مقابل آنتی بیوتیک‌ها قرار می‌گیرند، ممکن است به ابرمیکروب‌ها (superbugs) تبدیل شوند که با داروهای استاندارد قابل درمان نیستند.
آزمایش سریع استرپتوکوک:
برای تشخیص این که گلودرد استرپتوکوکی است یا ناشی از سرماخوردگی، پزشک ممکن است از آزمایش سریع استرپتوکوک استفاده کند. نتایج آن ظرف پنج تا ده دقیقه آماده می‌شود اما این آزمایش همه موارد استرپتوکوک را شامل نمی‌شود. در صورتی که نتیجه آزمایش منفی باشد پزشک نمونه‌ای از باکتری‌های گلو را به آزمایشگاه می‌فرستد. این آزمایش چند روز طول می‌کشد تا تکمیل شود.
آنتی بیوتیک برای گلودرد استرپتوکوکی:
اگر گلودرد شما استرپتوکوکی تشخیص داده شده است ممکن است پزشک مصرف ده روز آنتی بیوتیک یا آمپول آن را برایتان تجویز کند. احتمالا ظرف یک یا دو روز احساس بهتری خواهید داشت اما به هرحال لازم است تمام آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را مصرف کنید، در غیر این صورت ممکن است تعدادی از باکتری‌ها زنده بمانند. به یاد داشته باشید که استرپتوکوک شما هنوز تا بیست و چهار ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک مسری است بنابراین دستانتان را مرتب بشویید و از لوازم مشترک با دیگران استفاده نکنید. پس از ابتلا به استرپتوکوک مسواک خود را دور بیاندازید.

1  |  آفتاب  |  بازدید: 145نظر کاربران نظر شما:

نظر کاربران نظر شما:

نظر کاربران نظر شما:

دکتر پرویز ارتفاعینطر کاربر

دکتر پرویز ارتفاعی

متخصص گوش و حلق و بینی

021-4457183

دکتر سروش پیام یارنطر کاربر

دکتر سروش پیام یار

متخصص گوش و حلق و بینی

021-22580759

دکتر رضا فرسانطر کاربر

دکتر رضا فرسا

متخصص گوش و حلق و بینی

021-22541509

دکتر عباس غفارینطر کاربر

دکتر عباس غفاری

متخصص گوش و حلق و بینی

021-88140985

دکتر علی ابراهیمینطر کاربر

دکتر علی ابراهیمی

متخصص گوش حلق و بینی

021-88622443

دکتر محسن نراقینطر کاربر

دکتر محسن نراقی

متخصص گوش و حلق و بینی

021-88881376

دکتر سعید الله نوحینطر کاربر

دکتر سعید الله نوحی

فوق تخصص گوش

021-88719848

دکتر بهزاد عابدیننطر کاربر

دکتر بهزاد عابدین

متخصص گوش و حلق و بینی

021-26601967

دکتر هادی سرمستنطر کاربر

دکتر هادی سرمست

متخصص گوش و حلق و بینی

021-22793025

دکتر عباس قنبریاننطر کاربر

دکتر عباس قنبریان

متخصص گوش حلق و بینی

021-88140985

کلینیک میرداماد

کلینیک میرداماد


کلینیک گوش و حلق و بینی

کلینیک راشا

کلینیک راشا


گوش و حلق و بینی

پلی کلینیک شبانه روزی ساج

پلی کلینیک شبانه روزی ساج


گوش و حلق و بینی

مقالات مرتبط با گوش و حلق و بینی:

فیلم های مرتبط با گوش و حلق و بینی:

نمایش سنگ لوزه

نمایش سنگ لوزه

گوش و حلق و بینی

آناتومی حلق و حنجره

آناتومی حلق و حنجره

گوش و حلق و بینی

آناتومی گوش

آناتومی گوش

گوش و حلق و بینی

مکانیسم سیستم شنوایی

مکانیسم سیستم شنوایی

گوش و حلق و بینی

فرق بین حلق و حنجره

فرق بین حلق و حنجره

گوش و حلق و بینی

شستشوی سینوس با FLO

شستشوی سینوس با FLO

گوش و حلق و بینی

توضیح نودل تیروئید

توضیح نودل تیروئید

گوش و حلق و بینی

دمو ریل خدمات کلینیک

دمو ریل خدمات کلینیک

مطالب مهم پزشکی

معرفی باکتری ها

معرفی باکتری ها

گوش و حلق و بینی

شبکه های اجتماعی کلینیک:

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی تلگرام:

در کانال تلگرام کلینیک دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی آپارات:

در کانال آپارات دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی اینستاگرام:

در اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

خدمات کلینیک:

گوش و حلق و بینی
جراحی پلاستیک
دندانپزشکی
پوست و مو
شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی و سرگیجه شناسی
داروخانه
بخش بستری

کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional