کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

آناتومی گلودرد:


همه ما با احساس خارش و خراشیدگی در گلوی خود آشنا هستیم. علت آن ممکن است هوای خشک زمستان، آلرژی فصلی یا سرماخوردگی باشد اما گاهی اوقات مسئول آن استرپتوکوک است که یک عفونت باکتریایی است و در صورتی که درمان نشود ممکن است خطرناک باشد. تنها پزشک می‌تواند تشخیص قطعی دهد اما علائمی نیز وجود دارد که می‌تواند سرنخی به شما بدهد که گلو درد معمولی را از استرپتوکوکی تشخیص دهید.
وجود لکه‌های سفید غیر معمول:
نگاه کردن به داخل گلو می‌تواند سر نخ مهمی درباره عامل گلو درد در اختیار قرار دهد. در گلودرد استرپتوکوکی اغلب لکه‌های سفیدی در گلو و روی لوزه‌ها وجود دارد و نیز لوزه‌ها متورم و قرمز رنگ می‌شوند. چرک نیز ممکن است در پشت گلو مشاهده شود.
مشاهده علائم سرماخوردگی:
سرفه و ترشحات پشت بینی احساس بدی به شما میدهد اما در صورت وجود این علائم احتمال گلو درد استرپتوکوکی کمتر است. وقتی احتقان، آبریزش بینی و علائم دیگر سرماخوردگی همراه با گلودرد وجود داشته باشد ویروس سرماخوردگی معمولا مسئول آن است.
درجه تب:
سرماخوردگی اغلب موجب تب می‌شود اما معمولا تب خفیف است. گلودرد با تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد احتمال استرپتوکوک را افزایش میدهد. اگرچه استرپتوکوک ممکن است بدون تب یا با تب خفیف نیز وجود داشته باشد.
تورم گره‌های لنفاوی:
گلودرد استرپتوکوکی ممکن است باعث شود گره‌های لنفاوی در گردن متورم و در هنگام لمس دردناک باشند. این گره‌های لنفاوی مسئول گیر انداختن و از بین بردن میکروب‌ها هستند. وقتی بخشی از بدن عفونی می‌شود احتمال دارد که نزدیکترین گره لنفاوی به علت انجام وظیفه متورم شود.
میزان درد ایجاد شده:
گلو درد ایجاد شده توسط سرماخوردگی می‌تواند خیلی دردناک باشد اما معمولا پس از چند روز از بین میرود. گلودرد استرپتوکوکی شدیدتر و طولانی مدت‌تر است. درد ممکن است به قدری شدید باشد که بلع را دشوار سازد. در برخی از موارد نیز موجب تهوع، کاهش اشتها یا درد در سر و شکم می‌شود.
ایجاد بثورات پوستی:
علامت کمتر متداول عفونت استرپتوکوکی بثورات پوستی است که بر روی گردن و سینه ظاهر شده و در نهایت به بقیه بدن گسترش می‌یابد. وقتی این بثورات زبر و سمباده مانند ایجاد می‌شوند عفونت به عنوان تب اسکارلت (مخملک) شناخته می‌شود. اگر چه بثورات پوستی تمام بدن ممکن است نگران کننده باشد اما ظرف چند روز از بین میرود. درمان آنتی بیوتیک می‌تواند به جلوگیری از مشکلات و پیچیدگی‌های بعدی عفونت استرپتوکوکی کمک کند.
استرپتوکوک، یک عفونت باکتریایی:
یک دلیل این که تشخیص گلودرد استرپتوکوکی از سرماخوردگی معمولی بسیار مهم است این است که این عفونت به واسطه باکتری استرپتوکوکوس گروه A ایجاد می‌شود در حالی که گلودرد ساده سرماخوردگی توسط یک ویروس ایجاد می‌شود. درمان‌های آنتی‌بیوتیکی ممکن است علائم و طول مدت بیماری را کاهش دهند، علاوه بر آن این درمان‌ها احتمال عوارض و پیچیدگی‌های بعدی را نیز کاهش میدهند. بدون آنتی‌بیوتیکها یک عفونت استرپتوکوکی ممکن است منجر به مشکلاتی شود که بر قلب یا سایر اندام‌ها تاثیر می‌گذارد، این وضعیت ممکن است بیماری جدی ایجاد کند، هر چند نادر است.
سرماخوردگی و آنتی بیوتیک‌ها: نه بگویید
با آنتی بیوتیک نمی‌توانید از شر گلودرد ایجاد شده توسط سرماخوردگی خلاص شوید. چون سرماخوردگی توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود و آنتی‌بیوتیک‌ها تنها در مقابل باکتری‌ها کارساز هستند. به علاوه مصرف غیر ضروری آنتی‌بیوتیک ممکن است در افزایش مقاومت میکروبی نقش داشته باشد. وقتی باکتری‌ها به طور مکرر در مقابل آنتی بیوتیک‌ها قرار می‌گیرند، ممکن است به ابرمیکروب‌ها (superbugs) تبدیل شوند که با داروهای استاندارد قابل درمان نیستند.
آزمایش سریع استرپتوکوک:
برای تشخیص این که گلودرد استرپتوکوکی است یا ناشی از سرماخوردگی، پزشک ممکن است از آزمایش سریع استرپتوکوک استفاده کند. نتایج آن ظرف پنج تا ده دقیقه آماده می‌شود اما این آزمایش همه موارد استرپتوکوک را شامل نمی‌شود. در صورتی که نتیجه آزمایش منفی باشد پزشک نمونه‌ای از باکتری‌های گلو را به آزمایشگاه می‌فرستد. این آزمایش چند روز طول می‌کشد تا تکمیل شود.
آنتی بیوتیک برای گلودرد استرپتوکوکی:
اگر گلودرد شما استرپتوکوکی تشخیص داده شده است ممکن است پزشک مصرف ده روز آنتی بیوتیک یا آمپول آن را برایتان تجویز کند. احتمالا ظرف یک یا دو روز احساس بهتری خواهید داشت اما به هرحال لازم است تمام آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را مصرف کنید، در غیر این صورت ممکن است تعدادی از باکتری‌ها زنده بمانند. به یاد داشته باشید که استرپتوکوک شما هنوز تا بیست و چهار ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک مسری است بنابراین دستانتان را مرتب بشویید و از لوازم مشترک با دیگران استفاده نکنید. پس از ابتلا به استرپتوکوک مسواک خود را دور بیاندازید.


منبع: آفتاب


مقالات گوش و حلق و بینی:


۱۴ دلیل کاهش شنوایی

مقالات گوش و حلق و بینی

عوارض احتمالی سینوزیت

گوش و حلق و بینی

خونریزی گوش

مقالات گوش و حلق و بینی

عمل زیبایی بینی رینوپلاستی

مقالات جراحی پلاستیک

عوارض عمل لوزه

مقالات گوش و حلق و بینی

گلو درد را جدی بگیرید

مقالات گوش و حلق و بینی

نشانه های دیگر جرم گوش

گوش و حلق و بینی

اتوپلاستی، جراحی زیبایی گوش

مقالات جراحی پلاستیک

عمل لوزه اطفال

مقالات گوش و حلق و بینی

درمان سینوزیت

گوش و حلق و بینی

قبل از جراحی زیبایی بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

بسته شدن منافذ سینوس

گوش و حلق و بینی

سینوس ها بافت های اطراف

گوش و حلق و بینی

علائم آسم

گوش و حلق و بینی

درمان اسپاسم حنجره

گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


خواص درمانی انار

میوه ها و گیاهان

گلودرد

گوش و حلق و بینی

ایمپلنت دندان

دندانپزشکی

آناتومی حلق و حنجره

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional