کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

آنتی بیوتیک:


آنتی بیوتیک ها بیشترین نقش را در بهبود سلامت انسان داشته اند، اما امروزه مقاومت به آنتی بیوتیک ها و سایر ترکیبات ضد میکروبی به طور مداوم در حال افزایش است و مقابله علیه مقاومت های میکروبی، جنگی است که پیروزی بر آن امکان پذیر نیست.
آنتی بیوتیک ها درابتدای قرن بیستم شانس زندگی را به دو برابر افزایش دادند، از زمان کشف سولفانامیدها و بتالاکتام ها در سال 1930، آنتی بیوتیک ها بیش از 80 سال است که در پزشکی و کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته اند. اکثر آنتی بیوتیک های مختلف که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند در دوره طلایی (Golden era) تحقیقات آنتی بیوتیک از سال 1930 تا 1970 کشف شدند، از سال 1970 نیز بیشتر آنتی بیوتیک های جدید از داروهای قبلی منشا گرفته اند.
پس از کشف آنتی بیوتیک ها، مقدار بالایی از این عوامل در پزشکی، صنعت دامداری و کشاورزی در طول ده ها مورد استفاده قرار گرفته است که این امر منجر به انتخاب طبیعی باکتری های مقاوم به دارو گشته است.

بیماری های عفونی همچنان عامل مهم مرگ و میر در جهان
بیماری های عفونی در جهان همچنان مهمترین عامل مرگ و میر است، در سال 1900 بیماری های عفونی به عنوان عامل پیشرو در مرگ و میر محسوب می شدند و در حال حاضر نیز علی رغم درمان های آنتی بیوتیکی و واکسن ها، بیماری های عفونی همچنان به عنوان عامل مهم در مرگ و میر جهان به شمار می روند. مقاومت به آنتی بیوتیک ها در جهان در حال افزایش است، سازمان بهداشت جهانی با ابراز نگرانی از رشد مقاومت های میکروبی، این مشکل را مانعی جدی در پیشرفت دستاوردهای بدست آمده در حوزه پزشکی دانسته است و مقاومت های دارویی ضد میکروبی (شامل ضد ویروس، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد انگل) را به عنوان چالش اصلی در امنیت سلامت قرن بیست و یکم دانسته است.

هشدار جدی بر مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در کشور
در حال حاضر میزان مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور به صورت بی رویه از سوی پزشکان مورد تجویز قرار می گیرد و این شرایط می توان منجر به مقاومت میکروبی و در نتیجه کاهش تاثیر آنتی بیوتیک ها در برابر بیماری های عفونی باشد که خود مشکلی جدی است که سلامت جامعه را تهدید می کند.

افزایش مقاومت آنتی بیوتیک ها به دلیل مصرف خود سرانه و بی رویه باعث می شود در بسیاری از بیماری های عفونی از آنتی بیوتیک های قوی تری برای درمان استفاده کنیم. اگر مصرف آنتی بیوتیک ها به صورت منطقی تجویز و مصرف نشود در آینده حوزه سلامت کشور مورد تهدید قرار خواهد گرفت.
مصرف بی رویه و غیرمنطقی آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی اسهال، دل درد خفیف، استفراغ، دل پیچه، واکنش حساسیتی، تنگی نفس، کهیر، ورم کردن لبها، صورت یا زبان، نفس نفس زدن و...را به همراه دارد. ایجاد مشکلات گوارشی، مشکلات کلیوی، طولانی شدن دوره درمان بیماران، افزایش بیماری عفونی، افزایش عفونت های قارچی، افزایش مقاومت دارویی و ... از دیگر مواردی است که می توان در صورت بی رویه مصرف کردن آنتی بیوتیک ها ذکر کرد.


منبع: موسسه دارویی رضوی


مقالات فواید استفاده از داروها:


داروهای فشار خون

مقالات فواید داروها

مصرف اشتباه دارو

مقالات فواید داروها

داروی ترولیسیتی (Trulicity)

مقالات فواید داروها

داروی پلاکوئنیل

مقالات فواید داروها

آنتی بیوتیک

مقالات فواید داروها

داروی پنتوپرازول

مقالات فواید داروها

داروی زنازین (tetrabenazine)

مقالات فواید داروها

قرص تاموکسیفن

مقالات فواید داروها

داروی سوما و ویژگی‌ها

مقالات فواید داروها

داروی اوزمپیک ( سماگلوتاید)

مقالات فواید داروها

داروی تریکور (fenofibrate)

مقالات فواید داروها

آتنولول

مقالات فواید داروها

داروی اپزیکم برای بیماری ایدز

مقالات فواید داروها

داروی مسکن هیدرومورفون

مقالات فواید داروها

داروی دیلتیازم (Diltiazem)

مقالات فواید داروهافیلم ها و انیمیشن های پزشکی


ایمپلنت دندان

دندانپزشکی

علائم سرطان تیروئید

گوش و حلق و بینی

6 درمان خانگی برای سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

گوش و مکانیزم شنوایی

گوش و حلق و بینی

تزریق بوتاکس به دور چشم

جراحی پلاستیک
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional