کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

آنتی بیوتیک:


آنتی بیوتیک ها بیشترین نقش را در بهبود سلامت انسان داشته اند، اما امروزه مقاومت به آنتی بیوتیک ها و سایر ترکیبات ضد میکروبی به طور مداوم در حال افزایش است و مقابله علیه مقاومت های میکروبی، جنگی است که پیروزی بر آن امکان پذیر نیست.
آنتی بیوتیک ها درابتدای قرن بیستم شانس زندگی را به دو برابر افزایش دادند، از زمان کشف سولفانامیدها و بتالاکتام ها در سال 1930، آنتی بیوتیک ها بیش از 80 سال است که در پزشکی و کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته اند. اکثر آنتی بیوتیک های مختلف که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند در دوره طلایی (Golden era) تحقیقات آنتی بیوتیک از سال 1930 تا 1970 کشف شدند، از سال 1970 نیز بیشتر آنتی بیوتیک های جدید از داروهای قبلی منشا گرفته اند.
پس از کشف آنتی بیوتیک ها، مقدار بالایی از این عوامل در پزشکی، صنعت دامداری و کشاورزی در طول ده ها مورد استفاده قرار گرفته است که این امر منجر به انتخاب طبیعی باکتری های مقاوم به دارو گشته است.

بیماری های عفونی همچنان عامل مهم مرگ و میر در جهان
بیماری های عفونی در جهان همچنان مهمترین عامل مرگ و میر است، در سال 1900 بیماری های عفونی به عنوان عامل پیشرو در مرگ و میر محسوب می شدند و در حال حاضر نیز علی رغم درمان های آنتی بیوتیکی و واکسن ها، بیماری های عفونی همچنان به عنوان عامل مهم در مرگ و میر جهان به شمار می روند. مقاومت به آنتی بیوتیک ها در جهان در حال افزایش است، سازمان بهداشت جهانی با ابراز نگرانی از رشد مقاومت های میکروبی، این مشکل را مانعی جدی در پیشرفت دستاوردهای بدست آمده در حوزه پزشکی دانسته است و مقاومت های دارویی ضد میکروبی (شامل ضد ویروس، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد انگل) را به عنوان چالش اصلی در امنیت سلامت قرن بیست و یکم دانسته است.

هشدار جدی بر مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در کشور
در حال حاضر میزان مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور به صورت بی رویه از سوی پزشکان مورد تجویز قرار می گیرد و این شرایط می توان منجر به مقاومت میکروبی و در نتیجه کاهش تاثیر آنتی بیوتیک ها در برابر بیماری های عفونی باشد که خود مشکلی جدی است که سلامت جامعه را تهدید می کند.

افزایش مقاومت آنتی بیوتیک ها به دلیل مصرف خود سرانه و بی رویه باعث می شود در بسیاری از بیماری های عفونی از آنتی بیوتیک های قوی تری برای درمان استفاده کنیم. اگر مصرف آنتی بیوتیک ها به صورت منطقی تجویز و مصرف نشود در آینده حوزه سلامت کشور مورد تهدید قرار خواهد گرفت.
مصرف بی رویه و غیرمنطقی آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی اسهال، دل درد خفیف، استفراغ، دل پیچه، واکنش حساسیتی، تنگی نفس، کهیر، ورم کردن لبها، صورت یا زبان، نفس نفس زدن و...را به همراه دارد. ایجاد مشکلات گوارشی، مشکلات کلیوی، طولانی شدن دوره درمان بیماران، افزایش بیماری عفونی، افزایش عفونت های قارچی، افزایش مقاومت دارویی و ... از دیگر مواردی است که می توان در صورت بی رویه مصرف کردن آنتی بیوتیک ها ذکر کرد.


منبع: موسسه دارویی رضوی


مقالات فواید استفاده از داروها:


داروی پرمارین

مقالات فواید داروها

داروی آنتی بیوتیک سفالکسین

مقالات فواید داروها

داروی باکتروبان یا موپیروسین

مقالات فواید داروها

داروی بلسومرا (Belsomra)

مقالات فواید داروها

آمپول ویتامین B12

مقالات فواید داروها

آتنولول

مقالات فواید داروها

اس سیتالوپرام ضد اضطراب

مقالات فواید داروها

داروی نبیوولول یا بیستولیک

مقالات فواید داروها

کرم املا بی حس کننده ی موضعی

مقالات فواید داروها

داروی دیازید (Dyazide) یا تریامترن

مقالات فواید داروها

داروی کرستور یا روزوواستاتین

مقالات فواید داروها

داروی ادفسی

مقالات فواید داروها

داروی تراواتان

مقالات فواید داروها

داروی زستورتیک

مقالات فواید داروهافیلم ها و انیمیشن های پزشکی


تمیز کردن گوش

گوش و حلق و بینی

علائم سرطان تیروئید

گوش و حلق و بینی

دلایل ایجاد سردرد و سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

چرخه رشد مو

پوست و مو

تولید صدا توسط حنجره

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional