کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

احساس عدم تعادل و سرگيجه:


يكي از مشكلات زندگي ماشيني در قرن 21 كه به نوعي زاييده تمدن و شهرنشيني است، سرگيجه هاست. اين حالت توسط افراد مختلف به صورت مختلف بيان مي شود. برخي از چرخش سريع محيط اطراف خود يا چرخش خود در محيط به همراه عدم تعادل، تهوع و استفراغ شكايت دارند و برخي آن را به صورت احساسي چون سبكسري، فشار در سر يا حتي راه رفتن روي لبو مطرح مي كنند. در واقع در تمامي موارد، يك احساس نامطلوب از موقعيت فرد و استقرار او در محيط اطراف وجود دارد.
    انجام حركات ظريف و تعادل از قبيل نشستن، بلند شدن، راه رفتن، دويدن، ورزش، رانندگي و بسياري از حركات چرخشي به هماهنگي چند عضو از اعضاي بدن انسان نياز دارد. حس بينايي، شنوايي و مخچه، راه هاي تعادلي ساقه مغز و ارتباطات آن با قشر مغز و نخاع از اعضاي اصلي ايجاد نعمت تعادل و سالم حركت كردن مي باشند كه اختلال در عملكرد هر كدام از اين مراكز يا عدم هماهنگي بين آنها مي تواند باعث احساس عدم تعادل و سرگيجه گردد. نوعي از سرگيجه كه شروع حاد و شديدي دارد و با تغيير وضعيت بدن ايجاد مي شود، به علت بر هم خوردن تعادل مايعات و مواد معدني شناور در مجاري حلزوني گوش مياني مي باشد كه با ورزش هاي خاص، استراحت و مصرف برخي داروها (در صورت نياز) بهبود مي يابد.
    بيماري منير، نوع ديگري از سرگيجه هاي حاد و شديد است كه علاوه بر داشتن علائم تهوع، استفراغ و عدم تعادل چندين روز ادامه مي يابد و سالي چند بار هم تكرار مي شود. كاهش شنوايي و وزوز گوش هم مي تواند همراه اين بيماري باشد.
    گاه اين علائم در سنين بالاتر ايجاد مي گردد كه ناشي از اختلال در خون رساني عروق مغزي مراكز تعادلي و گوش داخلي است. در اين موارد بايد در اسرع وقت به متخصص مربوطه مراجعه و ضمن تشخيص، درمان هاي لازم صورت گيرد. سكته هاي نواحي مخچه و خونريزي اين مناطق نيز مي تواند به صورت سرگيجه بروز كند. كاهش عملكرد عصب شنوايي يا ضايعات توموري اين عصب در زواياي گوشي مغز هم از علل ديگر است.
    سرگيجه مي تواند يكي از علائم اوليه بيماري MS باشد كه تشخيص زودرس و اهميت دادن به آن ضروري است.
    نوعي از ميگرن و حتي نوعي از تشنج هم خود را به صورت سرگيجه گذرا نشان مي دهد.
    از موارد ارگانيك سرگيجه كه بگذريم، مشكلات روحي عصبي و تنش هاي محيطي و زندگي ماشيني، روزمرگي خسته كننده، آلودگي آب و هوا و همچنين آلودگي صوتي ناشي از شهرنشيني و زندگي در كلانشهرها هم مي تواند احساس نامطلوب در سر ايجاد كند كه با سرگيجه واقعي متفاوت است. اين گونه موارد بسيار شايع است و از نظر تمايز با سرگيجه واقعي و اختلال عضوي قابل اهميت مي باشد.
    آنچه مي توان از اين مبحث و مجموعه علل سرگيجه نتيجه گرفت اين است كه چه در سرگيجه هاي دوره اي و چه ضايعات فضاگير و توموري مناطق تعادلي مغز و چه انواع عصبي آن بايستي ضمن مراجعه به متخصص مربوطه و انجام معاينات و آزمايشات پاراكلنيكي تشخيص داده شود و به طور جدي در جهت رفع مشكل، پيگيري و اقدام شود.
    البته ناگفته نماند كه هميشه پيشگيري مهمتر از درمان است، لذا حتي المقدور از حضور در مناطق آلوده و پرسروصدا اجتناب كرده و به علائم هشداردهنده چون سرگيجه توجه كنيد. بيماري هاي گوشي را به موقع درمان كرده و تا مي توانيد از ميوه و سبزي تازه استفاده كنيد. دوري از استرس هاي روحي كه موجب تضعيف سيستم دفاعي بدن مي گردد، مي تواند تا حدودي از بروز اين بيماري وحشت آور پيشگيري كند.
    
دكتر بهروز نيكنام
متخصص مغز و اعصاب


منبع: دكتر بهروز نيكنام


مقالات شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی:


دوز بالا و ایجاد کم شنوایی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

درمان زنگ گوش

مقالات شنوایی سنجی

ارزیابی سیستم تعادلی VNG

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

دلایل گیج رفتن سر

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تفاوت های سرگیجه با گیجی سر

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

آزمون شنوایی پلی آدیومتری

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

زنگ گوش، مغز و اعصاب

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

مضرات هدفون بر دستگاه شنوایی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سنجش شنوایی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

راهکارهای ارتباط سالمندان کم شنوا

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

جلوگیری از آسیب به شنوایی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

پیگیری و درمان سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

پاتوفیزیولوژی سرگیجه وضعیتی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه خوش‌خیم یا بی‌پی‌پی‌وی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

دستگاه شنواسنج

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


مدل ساختار حنجره

گوش و حلق و بینی

تزریق بوتاکس به پیشانی

جراحی پلاستیک

لمینت دندان

دندانپزشکی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional