کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

التهاب و بزرگ شدن لوزه ها:


التهاب و بزرگ شدن لوزه ها باعث انسداد راه های تنفسی و در نتیجه خرخر، اختلال خواب، اشکال در بلع غذا و حتی مشکلات دندانی می شود. علائمی چون احتقان، گرفتگی، آبریزش بینی، عطسه و سرفه نشان می دهد منشأ بیماری، ویروسی است که معمولا بدون نیاز به درمان خاصی پس از گذشت دو هفته بهبود می یابد. برعکس تب ناگهانی بدون عفونت مجاری تنفسی فوقانی ممکن است نشانه عفونت باکتریایی لوزه ها باشد. با مشاهده چنین علائمی حتما به پزشک مراجعه کنید، زیرا احتمال بروز گلودردهای میکروبی که به گلودردهای استرپتوکوکی مشهورند، وجود دارد.
این علائم نیز به خودی خود و بدون نیاز به درمان بهبود می یابد، اما پزشکان هشدار می دهند درمان نشدن این عفونت های استرپتوکوکی می تواند باعث تب روماتیسمی شود و صدمات دائمی به قلب وارد کند. از این رو باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم انجام شود. التهاب لوزه بسته به عامل پدید آورنده آن می تواند واگیر یا غیرواگیر باشد. انواع ویروسی و باکتریایی بسیار مسری است، ولی التهاب لوزه بر اثر مشکلات مزمنی مانند التهاب سینوس ها یا حساسیتی غشای مخاط بینی غیرواگیر است.
انواع التهاب لوزه:
معمولا التهاب لوزه ها به دو شکل حاد و مزمن مشاهده می شود. نوع حاد آن با گلودرد ناگهانی آغاز می شود و معمولا با تب همراه است. بیمار قادر به فرو دادن بزاق خود نیست، از گوش درد هم در زمان بلع شکایت می کند و تنفس دشواری دارد. در چنین بیمارانی، سطح لوزه ها شفاف و براق است و پوشش سفید رنگی روی آن را می پوشاند.
غدد لنفاوی گردن متورم شده و تب ظاهر می شود. التهاب لوزه استرپتوکوکی باعث وارد آمدن صدمات ثانویه به عروق قلبی (تب روماتیسمی) و کلیه ها می شود. این عفونت ها همچنین زخم های پوستی، التهاب سینوس ها، سینه پهلو و عفونت های گوش را در پی دارند. در موارد حاد التهابی که گلو بشدت عفونت کرده و لوزه ها و غدد لنفاوی ناحیه گردن بسرعت بزرگ می شوند، بیمار دچار خستگی مفرط و بی قراری خواهد شد. گلودرد ناشی از این التهاب حدود یک هفته تا یک ماه طول می کشد و معمولا به آنتی بیوتیک های تجویزی واکنش نشان نمی دهد.


منبع: آفتاب


مقالات گوش و حلق و بینی:


جرم گوش مضر نیست

مقالات گوش و حلق و بینی

نشانه‌های عفونت گوش

گوش و حلق و بینی

بد شنوایی

گوش و حلق و بینی

نفس کشیدن با دهان

مقالات گوش و حلق و بینی

عوارض احتمالی سینوزیت

گوش و حلق و بینی

خلط گلو

مقالات گوش و حلق و بینی

عمل زیبایی بینی رینوپلاستی

مقالات جراحی پلاستیک

متخصص گوش و حلق و بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

پیری و کم شنوایی

گوش و حلق و بینی

گوش داخلی، تحریکات عصبی

مقالات دندانپزشکی

روش انجام عمل لوزه

مقالات گوش و حلق و بینی

بیماری‌های گوش

گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


سرگیجه تمرکز بر این سه سیستم

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional