کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

اهمیت بهداشت دهان و دندان:


بیشتر شما میدانید که بهداشت ضعیف دندانها باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه و بوی بد نفس میشود اما احتمالا نمیدانید که مسواک نزدن پیامدهای خیلی جدی تری برای سلامتی مان دارد. در اینجا با بیماریهایی مختلفی که حاصل عدم سلامت دهان و دندان هستند، آشنا میشوید:
بیماری آلزایمر:
در پژوهشی که در سال 2010 منتشر شد، محققان دانشگاه نیویورک با بازبینی 20 ساله داده ها دریافتند بین التهاب لثه و بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد. اگر چه تعداد شرکت کنندگان این پژوهش نسبتا کم بود. محققان داده های به دست آمده از 152 سوژه را که در Glostrop Aging Study شرکت کرده بودند، آنالیز کردند. این تحقیقات که از داده های آن استفاده شد به بررسی روانشناختی، پزشکی و سلامت دهان در زنان و مردان دانمارکی پرداخته بود و 20 سال به طول انجامید (در سال 1984 که شرکت کننده ها به بالای 70 سال رسیدند، به پایان رسید).
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، چه بیماریهایی ایجاد میکند؟
تحقیقات نشان میدهند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نتیجه ای فراتر از پوسیدگی دندان به دنبال خواهد داشت. بیشتر شما میدانید که بهداشت ضعیف دندانها باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه و بوی بد نفس میشود اما احتمالا نمیدانید که مسواک نزدن پیامدهای خیلی جدی تری برای سلامتی مان دارد. در اینجا با بیماریهایی مختلفی که حاصل عدم سلامت دهان و دندان هستند، آشنا میشوید:
در پژوهشی که در سال 2010 منتشر شد، محققان دانشگاه نیویورک با بازبینی 20 ساله داده ها دریافتند بین التهاب لثه و بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد. اگر چه تعداد شرکت کنندگان این پژوهش نسبتا کم بود. محققان داده های به دست آمده از 152 سوژه را که در Glostrop Aging Study شرکت کرده بودند، آنالیز کردند. این تحقیقات که از داده های آن استفاده شد به بررسی روانشناختی، پزشکی و سلامت دهان در زنان و مردان دانمارکی پرداخته بود و 20 سال به طول انجامید (در سال 1984 که شرکت کننده ها به بالای 70 سال رسیدند، به پایان رسید). گروه تحقیقاتی نیویورک با مقایسه عملکرد شناختی در سن 50 و 70 سالگی دریافتند که بیماری لثه در سن 70 سالگی ارتباط تنگاتنگی با ضعف عملکرد شناختی داشت.
در آن دسته از شرکت کنندگان این پژوهش که التهاب لثه داشتند، احتمال نمره ضعیف در تست شناختی 9 برابر بیشتر از سایرین بود. با این که این پژوهش فاکتورهای محدود کننده احتمالی مانند چاقی، مصرف سیگار و از دست دادن دندان که ارتباطی با التهاب لثه نداشته است را نیز لحاظ کرده است، باز هم ارتباط محکمی بین ضعف عملکرد شناختی و التهاب لثه مشاهده میشود. در سال 2013 محققان انگلیسی دانشگاه لنکشایر مرکزی، یافته های این پژوهش را با مقایسه نمونه های مغزی ده بیمار زنده مبتلا به آلزایمر با ده نمونه مغزی از افراد سالم بسط دادند. آنالیزها نشان داد که باکتری پرفیروموناس ژینژیوالیس در نمونه های مغز افراد مبتلا به آلزایمر وجود داشت اما در نمونه های افرادی که آلزایمر نداشتند، دیده نشد. نکته جالب این یافته ها این است که این باکتری در بیماری مزمن لثه دیده میشود.
این گروه تحقیقاتی این تحقیقات را در سال 2014 با پژوهش جدیدی بر روی موشها دنبال کرد که نتایج آن در Journal of Alzheimer's Disease منتشر شد. گفتگویی با مولف این مقاله دکتر سیم کی سینگرائو در این راستا انجام شده است.
دکتر سینگرائو میگوید شواهد علمی کافی وجود دارد که نشان میدهد دو مورد از سه باکتری عامل بیماری لثه جنبنده هستند و قادرند حرکت کنند و نمونه های آن در بافت مغز دیده شده است. دکتر سینگرائو توضیح میدهد: "این باکتریهای جنبنده میتوانند از دهان به نواحی دیگر منتقل شوند و از طریق دو مسیر اصلی وارد مغز شوند. این باکتریها میتوانند از قابلیت حرکت خود برای وارد شدن به مغز استفاده کنند. یکی از مسیرهایی که آنها برای حرکت استفاده میکنند، خزیدن در طول عصبهایی است که از ریشه دندانها به مغز متصل هستند. مسیر دیگر ورود غیر مستقیم به مغز از طریق سیستم گردش خون است. "
وی توضیح میدهد در بیمارانی که خونریزی لثه دارند هر مرتبه که دهانشان را تمیز میکنند و حتی زمانی که غذا میخورند، باکتریهای عامل بیماری لثه وارد جریان خون میشوند.
دکتر سینگرائو میگوید: "به ویژه باکتریهای پرفیروموناس ژینژیوالیس هنگامی که در جریان خون قرار میگیرند، به جای پیاده شدن از اتوبوس سلول قرمز خون، مسیرهای اتصال و بالا رفتن از سلولهای قرمز خون را پیدا کرده و در مغز پیاده میشوند چرا که بازرسی سیستم ایمنی در آنجا وجود ندارد و از این ناحیه به راحتی گسترش پیدا میکنند. به علاوه در افراد مسن تر رگهای خونی بزرگتر شده و احتمال نشت آنها بیشتر میشود. "
"مقاله منتشر شده تایید میکند همین که موشها به بیماری لثه مبتلا شدند و این باکتری در دهان آنها دیده شد، راه خود به مغز را پیدا کرد. به علاوه فرضیه ما با نتایج اخیر که نشان میدهند مواد شیمیایی آزاد شده توسط سیستم ایمنی مغز در پاسخ به این باکتری، باعث آسیب غیر عمدی به نورنهای عملکردی در مغز در ناحیه مربوط به حافظه میشود، تقویت شد. "

1  |  شفاگستر  |  بازدید: 52نظر کاربران نظر شما:

نظر کاربران نظر شما:

نظر کاربران نظر شما:

دکتر زهره سادات نوروز زادهنطر کاربر

دکتر زهره سادات نوروز زاده

جراح دندانپزشک

021-88583040

دکتر رضا افتخار آشتیانینطر کاربر

دکتر رضا افتخار آشتیانی

متخصص پروتز و زیبایی

021-88065656

دکتر مهدی سمیعینطر کاربر

دکتر مهدی سمیعی

ایمپلنتولوژیست

021-88300177

دکتر رضا نادرینطر کاربر

دکتر رضا نادری

جراح دندانپزشک

021-44041266

دکتر حنانه قدیریاننطر کاربر

دکتر حنانه قدیریان

متخصص ارتودنسی دندان

021-88811744

دکتر ژاله باقرینطر کاربر

دکتر ژاله باقری

دندانپزشک عمومی

021-44033679

دکتر الهام حاتم زادهنطر کاربر

دکتر الهام حاتم زاده

متخصص دندانپزشکی کودکان

021-22250678

دکتر طاهره معصومنطر کاربر

دکتر طاهره معصوم

دندانپزشک کودکان

021-22785752

دکتر مصطفی صولتینطر کاربر

دکتر مصطفی صولتی

متخصص جراحی لثه و ایمپلنت

021-77736804

دکتر محمد علی فیاض‌ مهرنطر کاربر

دکتر محمد علی فیاض‌ مهر

فلوشیپ ایمپلنت

021-44010079

کلینیک دندانپزشکی فروردین

کلینیک دندانپزشکی فروردین


خدمات دندانپزشکی

کلینیک دندانپزشکی دروس

کلینیک دندانپزشکی دروس


کلیه خدمات دندانپزشکی

دندانپزشکی آراد

دندانپزشکی آراد


جراح دندانپزشک - فلوشیپ ایمپلنت

کلینیک ماهرو

کلینیک ماهرو


کلینیک دندانپزشکی

مقالات مرتبط با دندانپزشکی:

متخصص مراقبت های ارتودنسی

متخصص مراقبت های ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

ارتودنسی برای کودکان

ارتودنسی برای کودکان

مقالات دندانپزشکی

هدف از درمان ارتودنسی کودکان

هدف از درمان ارتودنسی کودکان

مقالات دندانپزشکی

بلعیدن فلوراید توسط کودکان

بلعیدن فلوراید توسط کودکان

مقالات دندانپزشکی

خمیر دندان حاوی فلوراید

خمیر دندان حاوی فلوراید

مقالات دندانپزشکی

فلوراید بی خطر برای کودکان

فلوراید بی خطر برای کودکان

مقالات دندانپزشکی

میزان مصرف هیدروژن پراکسید

میزان مصرف هیدروژن پراکسید

مقالات دندانپزشکی

هیدروژن پراکسید و دندان ها

هیدروژن پراکسید و دندان ها

مقالات دندانپزشکی

عادت های غذایی و سلامت دندان

عادت های غذایی و سلامت دندان

مقالات دندانپزشکی

کربوهیدرات ها (قندها) و دندان

کربوهیدرات ها (قندها) و دندان

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت دندان به روش لیزر

ایمپلنت دندان به روش لیزر

مقالات دندانپزشکی

جراحی ایمپلنت به روش پانچ

جراحی ایمپلنت به روش پانچ

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت دندان به روش نویگیشن

ایمپلنت دندان به روش نویگیشن

مقالات دندانپزشکی

فیلم های مرتبط با دندانپزشکی:

شبکه های اجتماعی کلینیک:

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی تلگرام:

در کانال تلگرام کلینیک دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی آپارات:

در کانال آپارات دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی اینستاگرام:

در اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

خدمات کلینیک:

گوش و حلق و بینی
جراحی پلاستیک
دندانپزشکی
پوست و مو
شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی و سرگیجه شناسی
داروخانه
بخش بستری

کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional