کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ایمپلنت دندان و پوکی استخوان:


پوکی استخوان (osteoporosis ) بیماری است که در آن به مرور زمان استخوانها ضعیف میشوند. این وضعیت برای بسیاری از اعضای بدن از جمله استخوان فک مخرب است. مقاله ای که در Journal of Oral Implantology منتشر شد، به بررسی تحلیل استخوان در زنان مبتلا به پوکی استخوان پرداخته است تا مشخص کند آیا در هنگام کاشت ایمپلنت دندان در افراد مبتلا به پوکی استخوان، میتوان تحلیل استخوان را کنترل کرد.
در این مقاله آمده است: "امروزه شایع ترین درمان پوکی استخوان، گروهی از داروها به نام بیوفسفناتها هستند. اما این داروها می توانند عوارض زیادی بر استخوانهای تضعیف شده بر جای بگذارند و مانع از خون رسانی به آنها و در نتیجه مرگ استخوان شوند. در صورت بروز این وضعیت در استخوان فک، عارضه ای به نام نکروز استخوانی مرتبط با بیوفسفنات در فک رخ می دهد. "
این پژوهش به دنبال پاسخ به این سوال انجام شد که آیا فرد داری پوکی استخوان که بیوفسفنات مصرف میکند، در خطر بیشتر تجربه نکروز استخوان فک در هنگام جایگذاری ایمپلنت قرار دارد یا خیر. این تحقیقات بر روی 24 زن یائسه که بیشتر دندانهایشان را از دست داده بودند، صورت گرفت. دوازده نفر از شرکت کننده ها پوکی استخوان داشتند و بیوفسفنات مصرف میکردند و دوازده فرد دیگر این بیماری را نداشتند و داروی آن را مصرف نمیکردند. جراحان دندانپزشک همه دندانهای باقی مانده 24 زن شرکت کننده در این پژوهش را کشیده و بلافاصله به جای آنها ایمپلنت کاشتند. یک سال بعد این افراد از نظر بررسی عملکرد ایمپلنت مورد ارزیابی و معاینات قرار گرفتند.
مولف مقاله میگوید: "نتیجه درمان ایمپلنت کاملا موفقیت آمیز بود و همه ایمپلنتهای جایگذاری شده در جای خود ثابت بوده و به خوبی کار میکردند. اگر چه مقداری تحلیل استخوان مشاهده شد اما در هر دو گروه شرکت کننده این وضعیت مشابه بود و در همه بیماران بین سطح ایمپلنت و استخوان فک تماس خوبی ایجاد شده بود."
این محققان دریافتند که نصب ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندانها حتی در بیماران پوکی استخوان نیز نتایج خوبی حاصل میکند. محققان این پژوهش نتیجه گیری کردند این امکان وجود دارد که کاشت ایمپلنت دندان اندکی پس از کشیدن دندان، خطر عوارض جدی در بیماران پوکی استخوان که بیوفسفنات مصرف می کنند را کاهش می دهد.


منبع: شفاگستر


مقالات دندانپزشکی:


انتخاب متخصص ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی

مقالات دندانپزشکی

عصب کشی مجدد

مقالات دندانپزشکی

بهداشت دهانی کودکان

مقالات دندانپزشکی

دندانپزشکی یک روزه

مقالات دندانپزشکی

کاشت ایمپلنت

مقالات دندانپزشکی

فرق کامپوزیت و لمینت

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت و درمان

مقالات دندانپزشکی

دهان شویه خانگی

مقالات دندانپزشکی

کاهش پوسیدگی دندان

مقالات دندانپزشکی

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

مقالات دندانپزشکی

جرم گیرى و آسیب دندان

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت و جراحی آن

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت فوری دندان

مقالات دندانپزشکیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


خواص درمانی درخت کاکائو

میوه ها و گیاهان

جرم گوش

گوش و حلق و بینی

روش صحیح تمیز کردن گوش

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional