کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

باد کردن و تورم لثه:


در طول زندگی خود شاید متوجه شده باشید گاهی لثه هایتان ممکن است به نظر بزرگتر یا متورم برسند. دلایل گوناگونی باعث بزرگ شدن لثه ها میشوند. احتمالا همه میدانید اگر مرتبا مسواک و نخ دندان استفاده نکنید، ممکن است دچار ژینژیویت (التهاب لثه) شوید. با این حال دلایل دیگری نیز منجر به باد کردن یا متورم شدن لثه می شوند که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.
1- ابتلا به ژینژیویت:
ژینژیویت وضعیتی است که در آن لثه ها به واسطه تجمع پلاک در دندانها تحریک شده و قرمز و متورم میشوند تا با باکتریها مبارزه کنند. اگر مسواک و نخ دندان را مرتب استفاده نکنید، ژینژیویت برطرف نمیشود بلکه به وضعیت شدیدتر بیماری لثه تبدیل میگردد. اگر لثه هایتان پف کرده به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک میتواند عامل ورم کردن لثه تان را تشخیص داده و در صورت نیاز دهان شویه ضد باکتری برایتان تجویز کند تا تورم کاهش یافته و لثه هایتان دوباره سلامت خود را باز یابند.
تورم لثه:
شکل- سمت راست لثه صورتی رنگ و سالم و سمت چپ لثه متورم، قرمز و ملتهب نشان داده شده است.
2- داروها:
هفت دارو وجود دارند که میتوانند موجب بزرگتر شدن لثه شوند. این وضعیت هایپرپلازی لثه ای ناشی از دارو (drug-induced gingival hyperplasia) نام دارد و میتواند باعث شود لثه ها به نظر بزرگ برسند، به طوری که انگار لثه بین دندان ها به سختی و با فشار جای گرفته است. چند دسته از داروهایی که چنین وضعیتی میتوانند ایجاد کننده عبارتند از:
داروهای ضد تشنج
داروهای مهار کننده کانال کلسیم
داروهای سرکوب کننده ایمنی
3- تنفس زیاد از راه دهان:
اگر زیاد از دهان نفس می کشید، ممکن است لثه هایتان تحریک شود. اگر گرفتگی بینی دارید و تنها از طریق دهان میتوانید نفس بکشید ممکن است لثه هایتان کمی بزرگتر شوند. تصور میشود چون هوایی که وارد دهان میشود لثه ها را خشک میکند، لثه ها با بزرگ شدن و افزایش خون رسانی میخواهند این وضعیت را جبران کنند تا خشک نشوند که نتیجه آن پف کردن لثه است. 
4- هورمون ها
هورمونها نیز میتوانند باعث بزرگ شدن لثه ها شوند. نوجوانانی که در دوران بلوغ قرار دارند به شدت مستعد ژینژیویت هستند. همچنین زنان باردار زمینه زیادی برای ابتلا به ژینژیویت دارند چون پروژسترون در بدنشان افزایش یافته است. پروژسترون نفوذ پذیری رگهای خونی در لثه ها را افزایش میدهد. زنانی که داروهای ضد بارداری مصرف میکنند نیز ممکن است دچار تورم لثه شوند.
5- استرس:
اگر استرس زیادی را تحمل میکنید، سعی کنید مهارتهای آرام سازی را یاد بگیرید. استرس نیز میتواند در بزرگ شدن لثه نقش داشته باشد.
6- کمبود ویتامین C:
اگر ویتامین ث کافی از طریق رژیم غذایی خود دریافت نمیکنید، ممکن است دچار قرمزی و پف کردن لثه شوید. ویتامین ث را میتوانید از میوه ها و سبزیجات و یا از طریق مصرف مکملهای ویتامین ث دریافت کنید.
7- بیماریها:
بیماریها نیز میتوانند باعث بزرگ شدن لثه شوند. برخی بیماریها مانند لوکمی، دیابت قندی (ملیتوس)، سرطان، سارکوئیدوز، گرانولوماتوز وگنر و بیماریهای خود ایمن همه میتوانند باعث بزرگتر شدن لثه شوند.
نتیجه:
اگر لثه هایتان باد کرده و متورم به نظر میرسد، دلایل مختلفی میتوان برای آن متصور شد اما شایعترین آنها التهاب لثه است. مثلا اگر دندانپزشکی روکشی روی یک دندان قرار دهد و این روکش باید زیر خط لثه قرار بگیرد ممکن است باعث تحریک و تورم لثه شود. مسمومیت فلزات سنگین، اختلالات اینی، سوء استعمال مواد و سندرم داون نیز از جمله عوامل دیگر تورم لثه هستند.


منبع: شفاگستر


مقالات دندانپزشکی:


از دندانپزشک می ترسید

مقالات دندانپزشکی

روش های لمینیت دندان

مقالات دندانپزشکی

فراتر از دندان

مقالات دندانپزشکی

نحوه عصب کشی دندان

مقالات دندانپزشکی

دلیل تسکین دندان درد

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت دندان و پوکی استخوان

مقالات دندانپزشکی

سفید کردن دندان ها

مقالات دندانپزشکی

استفاده از مسواک بیش از سه ماه

مقالات دندانپزشکی

بهداشت دهانی کودکان

مقالات دندانپزشکی

بهداشت دهان و درمان ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

نوشیدنی‌ها و مینای دندان

مقالات دندانپزشکی

روت پلنینگ

مقالات دندانپزشکی

پس از تحویل پروتز ایمپلنت

مقالات دندانپزشکی

ابتلا به ورم لثه

مقالات دندانپزشکی

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

مقالات دندانپزشکیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


میکروبلیدینگ ابرو

دندانپزشکی

نشانه های استریپ گلو

گوش و حلق و بینی

کشیدن دندان خراب

دندانپزشکی

خواص درمانی کیوی

خواص میوه ها و گیاهان دارویی

مزایای میوه ها و سبزیجات

خواص میوه ها و گیاهان دارویی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional