کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

جراحی اندوسکوپی حنجره:


اغلب سرطان هاي حنجره در افراد بالاي ۶۰ سال اتفاق مي ا فتند. از علائم اوليه رايج آن زخيم شدن دائمي صدا است. اغلب در مراحل اوليه شناسايي مي شود و شانس خوبي براي درمان وجود دارد. در كل، هر چه سرطان پيشرفته تر باشد (بيشتر رشد كرده و منتشر شده باشد)، شانس موثر بودن درمان كمتر است. در ادامه با بخش مقالات گوش و حلق و بینی کلینیک مروستی همراه ما باشید.
حنجره چيست؟
حنجره قسمت بالايي ناي (مجراي هوا) است. حدودا ۵ سانتي متر طول دارد و گاهي چعبه صدا نيز ناميده مي شود. شما مي توانيد قسمت جلوي حنجره را كه با عنوان “سيب آدم” شناخته مي شود را در جلوي گردن، درست زير چانه احساس كنيد.
حنجره شامل تارهاي صوتي مي شود. اين تارها بافت ماهيچه اي V شكل شياردار در جداره داخلي حنجره هستند. زماني كه هوا از ميان آنها عبور مي كند مرتعش شده و صدا توليد مي كنند. در زمان دم، هوا از درون حنجر گذشته و از ناي به سمت ريه ها پايين مي رود. وقتي آب دهان خود را قورت مي دهيد، حنجره كمي به بالا مي آيد و يك زبانه غضروفي در انتهاي زبان كه اپى گلوت ناميده مي شود جلوي ورودي حنجره را مي بندد. با اين كار اطمينان حاصل مي شود كه غذا يا آشاميدني ها وارد مري (ازوفاگوس) شده و وارد ناي نمي شود.
سرطان چيست؟
سرطان بيماري سلول ها در بدن است. بدن از ميليون ها سلول كوچك تشكيل شده است. سلول ها در بدن انواع مختلفي دارند و به خاطر همين تنوع سلول ها سرطان ها نيز انواع مختلفي دارند. آن چه كه در همه سرطان ها مشترك است اين است كه سلولهاي سرطاني ناهنجار بوده و خارج از كنترل تكثير مي شوند. يك تومور بدخيم، توده يا بافت رشد يافته اي تشكيل شده از سلوهاي سرطاني است كه همچنان به تكثير شدن ادامه مي دهند. وقتي تورمورهاي بدخيم رشد مي كنند، به بافت ها و اندامهاي مجاور حمله كرده و سبب آسيب رساندن به آنها مي شوند.
تومورهاي بدخيم همچنين ممكن است به ديگر قسمت هاي بدن منتشر شوند. اين اتفاق زماني مي افتد كه برخي از سلول ها از تومور اوليه (ابتدايي) جدا شده و با جريان خون يا كانال هاي لنفاوي به ديگر قسمت هاي بدن منتقل شود. اين گروه هاي كوچك سلولي سپس مي توانند تكثير شده و تومورهاي ثانويه (متاستاز) را در يك يا چند جاي ديگر بدن شكل دهند. سپس اين تومورهاي ثانويه ممكن است رشد كرده و به بافت هاي مجاور حمله و به آنها آسيب برساند و دوباره گسترش يابد. برخي از سرطان ها جدي تر از بقيه بوده و برخي راحت تر درمان مي شوند (مخصوصا اگر در مراحل اوليه شناسايي شوند) و برخي نسبت به بقيه دورنماي بهتري دارند. بنابراين، سرطان فقط يك بيماري نيست. در هر مورد مهم اين است كه دقيقا بدانيم سرطان از چه نوعي است، تا چه حد بزرگ است و آيا به ديگر جاها سرايت كرده است يا نه. با اين اطلاعات معتبر مي توانيد ديدگاهي در مورد گزينه هاي درماني و دورنماي بيماري داشته باشيد.
سرطان حنجره چيست؟
سرطان حنجره گاهي laryngeal cancer نيز ناميده ميشود. برخي نيز آن را سرطان گلو مي نامند. با اين وجود، گلو شامل حنجره و ديگر ساختارهاي مجاور مي شود. سرطان حنجره نوعي از سرطان است كه فقط مي تواند در گلو اتفاق افتد. سرطان حنجره در كشورهاي توسعه يافته مثل انگلستان نادر بوده و در هر سال حدودا ۲۰۰۰ نفر به اين بيماري مبتلا مي شوند. در مردان چهار برابر متداول تر از زنان است. در افراد كمتر از ۴۰ سال نادر بوده و بيشتر در افراد بالاي ۶۰ سال متداول است.
سرطان حنجره انواع مختلفي دارد:
 از هر ۱۰ مورد سرطان حنجره ۹ مورد از نوع سرطان سلول سنگفرشي حنجره  هستند. اين نوع سرطان از سلول هايي كه در جداره داخلي حنجره قرار دارند به وجود مي آيد.
 انواع ديگر: انواع نادر سرطان هاي حنجره ديگر نيز وجود دارند كه از ديگر سلول هاي موجود در حنجره نشات مي گيرند. براي مثال، آدنوکارسینوم حنجره از سلول هايي كه در غدد كوچك موجود در جداره حنجره وجود دارند و مخاط ايجاد مي كنند، حاصل مي شود. انواع بسيار نادر ديگري نيز وجود دارند.


منبع: دکتر شبنم آذری


مقالات گوش و حلق و بینی:


بعد از عمل جراحی بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

سکته گوش

مقالات گوش و حلق و بینی

قبل از جراحی زیبایی بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

سینوزیت

مقالات گوش و حلق و بینی

جراحی زیبایی بینی استخوانی

مقالات جراحی پلاستیک

گوش داخلی، تحریکات عصبی

مقالات دندانپزشکی

بیماری سلیاک

مقالات گوش و حلق و بینی

علایم کاهش شنوایی

مقالات گوش و حلق و بینی

عوامل بیرونی و پرده گوش

گوش و حلق و بینی

جراحی بینی با تامپون

مقالات گوش و حلق و بینی

احتمال بروز سینوزیت

گوش و حلق و بینی

نشانه های دیگر جرم گوش

گوش و حلق و بینی

بسته شدن منافذ سینوس

گوش و حلق و بینی

عوامل سرطان حنجره

مقالات گوش و حلق و بینی

کری در تومور عصب شنوایی

گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


مسواک زدن دندان

دندانپزشکی

اندسکوپی بینی

گوش و حلق و بینی

تزریق بوتاکس

جراحی پلاستیک
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional