کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

جرم گوش را پاک نکنید:


ترشحات گوش خارجی که به آن جرم گوش گفته می شود (البته به آن واکس گوش هم می گویند که شاید کمتر شنیده باشید) طبیعی و البته ضروری هستند. این ماده زرد رنگ و چسبناک که به نظر بی اهمیت می رسد، وظایفی بر عهده دارد؛ نخست آن که این ماده از گوش محافظت می کند. همچنین وجود این ترشحات برای جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها مفید است. جرم گوش به صورت طبیعی و خود به خود به سمت بیرون رانده می شود؛ اما گاهی ترشح بیش از حد آن ممکن است موجب انسداد گوش شود. این حالت زمانی رخ می دهد که جرم در گوش ما انباشته شده و به قدری سخت شود که به صورت طبیعی خارج شدن آن دشوار باشد. هنوز مشخص نشده که چرا فقط بعضی از افراد تجمع جرم گوش را تجربه می کنند یا چرا این مشکل تنها در یک گوش روی می دهد.

● علائم تجمع جرم گوش:
اگر جرم در گوش تجمع کند، گوش درد، احساس پُری گوش، زنگ و کاهش شنوایی در گوش مبتلا، از جمله علائم مورد انتظار هستند.
زمانی که متوجه علائم انسداد جرم گوش شدید، حتماً با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید. شاید فکر کنید که خودتان می توانید راه حلی پیدا کنید، اما بدانید که مراجعه به پزشک در این مواقع ضروری و مطمئن ترین راه است؛ چرا که این علائم و نشانه ها می توانند نشانه ای از مشکل های دیگری در گوش هم باشند. پس داشتن مشکلاتی نظیر کاهش شنوایی یا گوش درد، صددرصد به معنای تجمع جرم گوش نیست. حتی اگر در گذشته هم چنین مشکلی داشته اید، دلیل خوبی نیست برای این که این مورد را هم به آن ربط دهید. در ضمن به نظر بعضی افراد، مراجعه به پزشک برای خارج کردن جرم گوش غیرضروری است، اما باید بدانیم که گوش و بویژه پرده آن بسیار ظریف و حساس هستند و براحتی آسیب می بینند. پس هیچ وقت سعی نکنید که جرم گوش را خودتان با وسایل مختلف از گوش تان خارج کنید.
در معاینات دوره ای کودکان، پزشک گوش آنها را نیز بررسی می کند تا در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهد.

● علت بروز مشکل:
موم گوش و موهای ریز داخل گوش از این عضو حساس در برابر گرد و غبار و سایر ذرات خارجی که می توانند به ساختارهای داخلی گوش صدمه بزنند، محافظت می کنند. در اغلب افراد، مقدار کمی از جرم گوش راه خود را به سمت بیرون پیدا می کند و براحتی از گوش خارج شده و موم جدید جایگزین آن می شود. اگر موم گوش به مقدار بیش از حد ترشح شود، یا اگر بدرستی خارج نشود، با تجمع آن روبه رو می شویم.علاوه بر این، انسداد به وسیله جرم گوش اغلب زمانی رخ می دهد که مردم خودشان می خواهند گوش خود را با استفاده از گوش پاک کن یا سایر لوازم تمیز کنند. این کار به جای خارج کردن جرم گوش، آن را به قسمت های عمیق تر برده و فشرده می سازد. پس در صورت بروز مشکل حتما با پزشک مشورت کنید. همچنین، به خاطر داشته باشید که پوست مجرای گوش بسیار حساس و آسیب پذیر است و به راحتی صدمه می بیند؛ پس هیچ وسیله ای را نباید داخل گوش فرو کرد.


منبع: دکتر شیرازی


مقالات گوش و حلق و بینی:


کاهش شنوایی

مقالات گوش و حلق و بینی

عوامل ایجاد سینوزیت

گوش و حلق و بینی

گوش و ساختار گوش

گوش و حلق و بینی

درمان اسپاسم حنجره

گوش و حلق و بینی

تضعیف حس بویایی

مقالات گوش و حلق و بینی

پیری و کم شنوایی

گوش و حلق و بینی

جراحی پلاستیک بینی مردان

مقالات گوش و حلق و بینی

عمل جراحی تمپانوپلاستی

مقالات گوش و حلق و بینی

گوش داخلی و افت شنوایی

گوش و حلق و بینی

دلایل خارش گوش

مقالات گوش و حلق و بینی

خشکی بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

بسته شدن منافذ سینوس

گوش و حلق و بینی

جراحی بینی، رینوپلاستی

مقالات گوش و حلق و بینی

علائم بزرگی لوزه سوم

گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


7 تمرین موثر برای بینی

جراحی پلاستیک

آموزش تزریق بوتاکس

جراحی پلاستیک

بیولوژی گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional