کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

خطرات تزریق بوتاکس:


"بوتاکس (Botox)" نام تجاری "سم بوتولینوم نوع A" است که توسط یک نوع باکتری به نام "کلستریدیوم بوتولینوم" ترشح می‌شود. این باکتری می‌ تواند مسمومیت‌ های شدید غذایی ایجاد کند، مثل مسمومیت کشنده ی بوتولیسم که با مصرف کنسرو تن ماهی فاسد به وجود می آید. در ادامه با بخش مقالات جراحی پلاستیک کلینیک دکتر مروستی همراه باشید.

بوتاکس برای چه منظوری استفاده می شود؟
تزریق بوتاکس یکی از روش‌ هایی است که برای صاف کردن چین و چروک‌ های صورت و ایجاد ظاهری جوان‌ تر در افراد به کار می‌ رود؛ مانند چین و چروک‌ های ناشی از اخم کردن که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می‌ شوند و چروک‌ های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می‌ شوند. این نوع چروک‌ ها عمدتا ناشی از انقباض عضلات زیر پوستی هستند. تزریق بوتاکس با کاهش توانایی انقباض این عضلات، باعث کم شدن این چروک‌ ها می‌ شود. بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در کف دست‌ ها یا زیر ‌بغل نیز استفاده می‌ شود.

بوتاکس چگونه اثر می کند؟
بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می‌ شود و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند مستقر می‌ شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانی است - جلوگیری می‌ کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌ رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌ شود که 3 تا 6 ماه طول می‌ کشد. عدم ‌انقباض عضلات زیر پوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین و چروک‌ های پوست می‌ شود.

بوتاکس توسط چه کسی باید تزریق شود؟
تزریق بوتاکس باید حتما با مشورت و زیر نظر پزشک متخصص پوست انجام شود. انتخاب بیمار از سوی پزشک نیز باید با دقت انجام شود، زیرا هر پوستی نیازمند تزریق بوتاکس نیست. اگر پزشک تشخیص دهد که شرایط عضلات صورت به گونه‌ای است که در آینده پوست دچار چین و چروک می‌شود، باید بوتاکس تجویز شود.

بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
تزریق بوتاکس معمولا در مطب پزشکان یا درمانگاه ها به‌ صورت سرپایی انجام می‌ شود و نیازی به بستری شدن ندارد. از آنجا که این تزریق با سوزن‌ های بسیار ظریف انجام می‌ شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌ حسی ندارد. برای این کار پزشک پس از ضد‌عفونی کردن پوست صورت، با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را در بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌ کند. البته ممکن است در محل تزریق، سوزش و قرمزی خفیف ایجاد ‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌ شود.

اثر بوتاکس چه مدت دوام دارد؟
معمولا یکی دو روز پس از تزریق، چین و چروک‌ ها به تدریج محو می‌ شوند و این اثر بین 3 تا 6 ماه باقی می ماند. پس از این مدت اثر بوتاکس کم‌ کم از بین می‌ رود و چروک‌ ها مجددا ظاهر می‌ شوند.

بوتاکس عوارضی هم دارد؟
از آنجا که بوتاکس عمدتا جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار نا چیزی از آن وارد گردش خون می گردد، با دوزی که برای باز کردن چروک‌ ها به کار می‌رود، تقریبا هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی‌ کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد کند که پس از چند ساعت خود به‌ خود برطرف می‌ شود. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌ شود که معمولا طی 2 تا 3 روز بهبود می‌ یابد. هر چند تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی کند، اما می‌ تواند باعث فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در افراد شود. محققان معتقدند فردی که بوتاکس به صورتش تزریق شده قادر است به محرک‌های احساسی و هیجانی واکنش نشان دهد، اما تغییرات کم عضلات صورت در اثر تزریق بوتاکس باعث می‌شود بازخوردهای کمتری از طرف عضلات بی‌ حرکت صورت به مغز ارسال شود. بر اساس مطالعات ثابت شده است تاثیر حالت چهره بر مغز می‌ تواند در حس ما نیز تاثیر داشته باشد. به عبارت دیگر خندیدن باعث می‌شود که احساس شادی کنیم و اخم‌ کردن احساس نا خوشایندی در ما ایجاد می‌ کند.

قبل از تزریق بوتاکس چه باید کرد؟
در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی مصرف می‌ کنید، حتما پیش از تزریق بوتاکس پزشک خود را در جریان قرار دهید. تزریق بوتاکس در افرادی که دچار بیماری‌ های عصبی عضلانی هستند، می‌ تواند باعث ضعف عضلانی شدید شود.

تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص چه خطراتی دارد؟
متخصصان پوست و زیبایی نسبت به خطرات انجام هر گونه تزریق جهت امور زیبایی در آرایشگاه‌ های زنانه هشدار داده اند و فقدان قانون مدون برای برخورد با آرایشگران متخلف را  موجب تداوم  دخالت آنان در امور تخصصی پزشکی دانسته اند. تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص و بدون توجه به نکات ایمنی آن خطرآفرین است، زیرا این ماده به هر حال یک نوع "سم" است و چنانچه درست تهیه، خالص و نگهداری نشده باشد و همچنین درست تزریق نشود، موجب بروز عوارضی می‌شود که گاهی جبران‌ پذیر نیست.


منبع: تبیان


مقالات جراحی پلاستیک:


عوارض پروتز سینه

مقالات جراحی پلاستیک

عمل جراحی پلاستیک سینه

مقالات جراحی پلاستیک

انواع پروتز سینه و وجه تمایز آنها

مقالات جراحی پلاستیک

پروتز سینه و شیردهی

مقالات جراحی پلاستیک

اهمیت انتخاب جراح زیبایی بینی

مقالات جراحی پلاستیک

کوچک نمودن بینی در جراحی بینی

مقالات جراحی پلاستیک

نکات مهم پس از پروتز لب

مقالات جراحی پلاستیک

روش تزریق بوتاکس میگرن

مقالات جراحی پلاستیک

تغذیه بعد از جراحی بینی

مقالات جراحی پلاستیک

درمانی جدید با تزریق بوتاکس

مقالات جراحی پلاستیک

عوارض عمل پروتز باسن

مقالات جراحی پلاستیک

جراحی زیبایی بینی گوشتی

مقالات جراحی پلاستیک

حجیم سازی و پروتز لب

مقالات جراحی پلاستیک

مزایای لیفت سینه

مقالات جراحی پلاستیک

شرایط مطلوب در عمل بینی

مقالات جراحی پلاستیکفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


خواص دارویی بیلوا

میوه ها و گیاهان

تزریق ژل و زیبایی بینی

جراحی پلاستیک

مکانیسم سیستم شنوایی

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional