کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

داروی مورفین (Morphine):


مورفین، یکی از دارو های ضد درد مخدر است که برای تسکین درد های متوسط تا شدید استفاده می‌شود. نام عمومی (نام ژنریک) آن مورفین است و نام تجاری آن، که تحت برندهای مختلف عرضه می‌شود شامل AVINza, Kadian, MS Contin می‌باشد.
 اطلاعات مهم درباره ی مورفین:
– این دارو بلافاصله بعد از عمل های جراحی که بیمار درد های کوتاه مدتی دارد، استفاده نمی‌شود؛ مگر این که فرد قبل از انجام عمل جراحی، یک بار آن را مصرف کرده باشد.
_ اگر به آسم مبتلا هستید و یا مشکلات تنفسی، انسداد روده یا شکم، یک نوع انسداد روده به نام paralytic ileus دارید، بهتر است از این دارو استفاده نکنید.
– مورفین می‌تواند باعث کاهش تنفس شما و یا توقف آن شود. هرگز این دارو را به میزان زیاد یا به مدتی طولانی تر از آنچه که برای شما تجویز شده، مصرف نکنید.
– قرصی را که قبلا باز شده است مصرف نکنید و همچنین در استفاده از قرص مورفین، آن را تکه تکه نکرده و یا نجوید؛ بلکه آن را به طور کامل قورت دهید.
– این دارو می‌تواند در فرد ایجاد عادت کند. حتی میزان مصرف معمولی آن نیز می‌تواند فرد را دچار عادت به آن نماید. هرگز این دارو را با کسی سهیم نشوید به خصوص اگر آن فرد سابقه‌ی استفاده‌ی نادرست از دارو یا اعتیاد به دارو دارد. این دارو را در مکانی نگه دارید تا دسترسی افراد دیگر به آن به سادگی میسر نباشد.
– استفاده‌ی نادرست از داروهایی که جزء مخدر یا یا تسکین آورها محسوب می‌شوند، می‌تواند منجر به اعتیاد، علائم مصرف بیش از اندازه و حتی مرگ شود؛ خصوصاً در کودکانی که این دارو را استفاده کنند و یا افرادی که بدون نسخه‌ی پزشک از این دارو خودسرانه استفاده می‌نمایند.
– در دوره‌ی مصرف مورفین، از نوشیدنی های الکلی خودداری کنید؛ چرا که ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی خطرناکی در شما شود و یا حتی به مرگ منجر گردد.
اطلاعات مهم درباره مورفین:
اگر قبلا واکنش آلرژیکی نسبت به این دارو یا سایر داروهای مشابه داشته اید، آن را مجدداً استفاده نکنید. همچنین اگر مشمول موارد زیر می‌شوید، این دارو را استفاده نکنید:
– اگر آسم و یا یک مشکل تنفسی دارید.
– اگر انسداد در شکم  یا روده دارید.
– اگر یک نوع انسداد روده به نام paralytic ileus دارید.
– اگر از یک مهارکننده‌ی MAO  در طی ۱۴ روز گذشته استفاده کرده اید، از این دارو استفاده نکنید. چرا که یک تداخل دارویی خطرناک ممکن است اتفاق بیفتد. مهارکننده های MAO  شامل ایزوکربوکسیزید (isocarboxazid)، لینزولید (linezolid)، متیلن (methylene blue injection)، فنلزین (phenelzine)، راساگیلین (rasagiline)، سلگیلین (selegiline)، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine) و دیگر داروهای مشابه می‌باشند.

– بعضی از داروها با مورفین تداخل دارند و یک شرایط خطرناک به نام سندرم سروتونین ایجاد می‌کنند. در صورتی که از داروهای افسردگی، بیماری های روحی، بیماری پارکینسون، سردرد های میگرنی، عفونت های شدید و دارو های ضد تهوع و استفراغ استفاده می‌کنید، حتماً قبل از مصرف داروی مورفین به دکتر خود اطلاع دهید.
برای اطمینان از این که مورفین برای شما خطری در پی ندارد، در صورتی که موارد زیر را شامل می‌شوید، به دکتر خود اطلاع دهید:
– هر گونه مشکلات تنفسی یا بیماری های ریوی؛
– سابقه‌ی جراحت در سر، تومور مغزی، یا تشنج؛
– سابقه‌ی استفاده‌ی نادرست از دارو ها، اعتیاد به الکل یا مشکلات روانی؛
– مشکلات ادراری؛
– بیماری های کبد یا کلیه؛
– مشکلات مربوط به کیسه‌ی صفرا، لوزالمعده یا تیروئید؛
– اگر از یک داروی آرام بخش مثل والیوم (شامل داروهایی مثل دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، آتیوان، کلونوپین، رستوریل، ترانزین، وِرسد، زاناکس و امثال این داروها) استفاده می‌نمائید.
– هنوز این موضوع که آیا مصرف داروی مورفین به جنین آسیب می‌زند یا نه، معلوم نشده است. اگر شما در دوره‌ی بارداریتان مورفین مصرف می‌کنید، احتمال این که کودک شما نسبت به این دارو وابستگی پیدا کند وجود دارد. ممکن است کودک شما در هنگام تولد، علائمی خطرناک داشته باشد. کودکانی که هنگام تولد، نسبت به یکی از دارو های عادت آور، وابستگی پیدا کرده باشند، ممکن است برای چند هفته لازم شود که تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرند. چنانچه باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید، با دکتر خود در میان گذارید.
– قبل از مصرف این دارو، نام روی جلد آن را با اسم عمومی مورفین و نام های تجاری آن مطابقت دهید و مطمئن شوید که قرصی که خریده اید درست است و با نسخه‌ی پزشکتان مطابقت دارد. هر گونه سوالی را که نسبت به این دارو دارید، از مسئول داروخانه بپرسید.
نحوه مصرف:
مورفین را حتما با تجویز پزشک مصرف کنید و قبل از مصرف، تمامی مواردی که روی جلد این دارو نوشته شده است را به دقت مطالعه نمایید. همچنین از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از مقداری که برای شما تجویز شده است، جداً خودداری کنید و فقط در همان دوره ی زمانی که برای شما تجویز شده، آن را مصرف کنید. این دارو می‌تواند باعث کاهش تنفس و یا متوقف شدن آن شود؛ به ویژه زمانی که برای اولین بار از آن استفاده می‌کنید یا در میزان مصرف شما تغییراتی به وجود می‌آید. بنابراین هرگز آن را به میزان زیاد مصرف نکنید.
در صورتی که این دارو دیگر تاثیری روی شما و کاهش دردتان نداشت، به دکتر خود اطلاع دهید.
دارو را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما، رطوبت و نور قرار دهید.
مورفین می‌تواند در فرد ایجاد عادت کند. حتی میزان مصرف معمولی آن نیز می‌تواند فرد را دچار عادت به آن نماید. هرگز این دارو را با کسی سهیم نشوید به خصوص اگر آن فرد سابقه‌ی استفاده‌ی نادرست از دارو یا اعتیاد به دارو دارد. این دارو را در مکانی نگه دارید تا دسترسی افراد دیگر به آن به سادگی میسر نباشد.
استفاده‌ی نادرست از داروهایی که جزء مخدر یا یا تسکین آورها محسوب می‌شوند، می‌تواند منجر به اعتیاد، علائم مصرف بیش از اندازه و حتی مرگ شود؛ خصوصاً در کودکانی که این دارو را استفاده کنند و یا افرادی که بدون نسخه‌ی پزشک از این دارو خودسرانه استفاده می‌نمایند. خرید و فروش این دارو بدون مجوز، غیر قانونی است.
در دوره ای که مورفین را مصرف می‌کنید، سایر داروهای ضد درد را که از نوع تسکین دهنده یا مخدرها به شمار می‌آیند، استفاده نکنید.
برای این که قورت دادن این دارو به طور کامل، برای شما راحت تر شود، اگر کپسول مورفین با برند Avinza را دارید، محتویات آن را روی قطعه‌ی کوچکی سیب بپاشید و آن را بدون جویدن قورت دهید و برای استفاده‌ی بعد نیز نگه ندارید.
این دارو را در یک زمان ثابت، در هر روز استفاده کنید. همچنین مصرف آن را به طور ناگهانی قطع نکنید؛ زیرا ممکن است علائم ناخوشایندی برای شما رخ دهد. با دکتر خود درباره‌ی قطع مصرف این دارو مشورت کنید.
هرگز قرص مورفین را قطعه قطعه نکرده و استنشاق ننمائید و همچنین از مخلوط کردن قرص آن با یک مایع و تزریق آن به رگ جداً خودداری نمائید. چرا که این عمل منجر به مرگ شده است.
همواره به یاد داشته باشید که چه میزان از این دارو را تا کنون مصرف کرده اید تا در صورتی که شخص دیگری اشتباهاً یا عمداً از داروی شما استفاده کرد، از این موضوع مطلع شده و مانع از مصرف شخص دیگری، بدون نسخه‌ی پزشک شوید.
مایع اضافه‌ی مورفین و یا قرص آن را که اضافه آمده است، دور بریزید.
نحوه مصرف داروی مورفین:
داروی مورفین، کهبرای کاهش درد به کار می‌رود، گاهی یک بار در روز و گاهی ۲ یا ۳ بار استفاده می‌شود. اگر یک بار مصرف این دارو را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. تا دردتان بهبود پیدا کند. سپس مصرف بعدی را طبق الگوی زیر انجام دهید:
    اگر این دارو را ۳ بار در روز مصرف می‌کردید: زمان بعدیِ مصرف شما، ۸ ساعت بعد از این است که فراموش کرده بودید دارو را مصرف کنید و یکی از آن را بلافاصله که به یاد آوردید، استفاده کردید.
    اگر این دارو را ۲ بار در روز مصرف می‌کردید: زمان بعدیِ مصرف شما،۱۲ ساعت بعد از مصرف قبلی است.
    و اگر این دارو را ۱ بار در روز مصرف می‌کردید: زمان بعدیِ مصرف شما، ۲۴ ساعت بعد است.
برای جبران کردن دوزی که فراموش کرده اید، از مصرف اضافه‌ی این دارو خودداری نمائید.
چنانچه بیشتر از میزان مورد نیاز، این دارو را مصرف کردید، به موارد اورژانسی در مورد مصرف زیاد این دارو مراجعه کنید و یا از پزشک کمک بگیرید. مصرف بیش از حد مورفین، می‌تواند کُشنده باشد؛ خصوصاً اگر یک کودک و یا فردی بدون نسخه‌ی پزشک، آن را مصرف کرده باشد. علائم استفاده‌ی بیش از حد از این دارو ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تنفس آرام، ضربان آهسته، خواب آلودگی شدید، ضعف عضلات، پوست سرد و مرطوب، کوچک شدن مردمک چشم، غش کردن.
در هنگام مصرف مورفین، از چه مواردی باید خودداری کرد؟
در هنگام مصرف این دارو، نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید؛ چرا که ترکیب الکل با مورفین، ممکن است منجر به ایجاد عوارض جانبی خطرناک و یا حتی مرگ فرد شود.
استفاده از مورفین ممکن است بر روی فکر کردن و یا واکنش نشان دادن شما اختلال ایجاد کند. بنابراین از رانندگی کردن و یا سر و کار داشتن با ماشین آلات و وسایل، بعد از مصرف این دارو خودداری کنید؛ مگر این که مطمئن شده باشد که مورفین این تاثیرات را بر روی شما ندارد. گیجی و یا خواب آلودگی شدید، می‌تواند منجر به افتادن و یا صدمه دیدن شما گردد.
عوارض جانبی مورفین:
اگر هر گونه علائم آلرژیکی نسبت به این دارو – شامل کهیر، به دشواری نفس کشیدن، التهاب صورت، لب ها، زبان یا گلو – در خود مشاهده کردید، حتما به دکتر اطلاع دهید.
مانند سایر دارو های ضد درد، که از نوع مخدرها به شمار می‌روند، مورفین نیز باعث آهسته کردن تنفس می‌شود. چنانچه سرعت تنفس بیش از حد آهسته شود، ممکن است به مرگ فرد منجر شود.
چنانچه موارد زیر در شما وجود داشت، به دکتر خود اطلاع دهید:
– ضربان قلب آرام، نفس کشیدنِ ضعیف و سطحی؛
– درد در قفسه‌ی سینه، ضربان قلب سریع و ضربه ای؛
– خواب آلودگی شدید، احساس این که ممکن است بیهوش شوید؛
– ناباروری، توقف عادت ماهیانه؛
– ضعف جنسی، مشکلات جنسی، کاهش تمایل به رابطه‌ی جنسی؛
– سطح کورتیزول پایین، حالت تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، سرگیجه، بدتر شدن خستگی یا ضعف؛
اگر علائم سندروم سروتونین را داشتید، مراقبت های پزشکی لازم است برای شما انجام شود. این علائم شامل موارد زیر می‌باشد:
تب، تعریق، لرز، ضربان قلب تند، سفتی عضلات، کشش، از دست دادن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال.
احتمال این که مورفین باعث ایجاد مشکلات تنفسی در افراد مسن، افرادی که به شدت بیمارند یا دچار سوء تغذیه و سایر ناتوانی ها هستند، شود، بیشتر است.

0  |  مجله قرمز  |  بازدید: 63نظر کاربران نظر شما:

نظر کاربران نظر شما:

نظر کاربران نظر شما:

دکتر موفق فولادگرنطر کاربر

دکتر موفق فولادگر

دندانپزشک زیبایی

021-22089003

دکتر رضا نادرینطر کاربر

دکتر رضا نادری

جراح دندانپزشک

021-44041266

دکتر کامران محمدی جنیدینطر کاربر

دکتر کامران محمدی جنیدی

پوست و مو و زيبايى

021-36032216

دکتر مجید نداف‌ کرمانینطر کاربر

دکتر مجید نداف‌ کرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک

021-22134997

دکتر زهرا آزادینطر کاربر

دکتر زهرا آزادی

جراحی پلاستیک و زیبایی

021-22764249

دکتر سروش پیام یارنطر کاربر

دکتر سروش پیام یار

متخصص گوش و حلق و بینی

021-22580759

دکتر هادی سرمستنطر کاربر

دکتر هادی سرمست

متخصص گوش و حلق و بینی

021-22793025

دکتر میلاد افشار قاسملونطر کاربر

دکتر میلاد افشار قاسملو

جراح دندانپزشک

021-26140134

دکتر کامران جلالینطر کاربر

دکتر کامران جلالی

فوق دکترای هومیوپاتی

021-22800703

دکتر امید ثابت مهرنطر کاربر

دکتر امید ثابت مهر

جراحی پلاستیک و زیبایی

021-22927266

کلینیک میرداماد

کلینیک میرداماد


کلینیک گوش و حلق و بینی

کلینیک تخصصی آپاما

کلینیک تخصصی آپاما


پوست و مو و زيبايى

پلی کلینیک شبانه روزی ساج

پلی کلینیک شبانه روزی ساج


گوش و حلق و بینی

مرکز فوق تخصصی گلبرگ

مرکز فوق تخصصی گلبرگ


پوست، مو و لیزر

مقالات مرتبط با فواید استفاده از داروها:

قرص برنج یا آلومینیوم فسفید (AIP)

قرص برنج یا آلومینیوم فسفید (AIP)

مقالات فواید داروها

سیلدنافیل یا ویاگرا

سیلدنافیل یا ویاگرا

مقالات فواید داروها

داروی مترونیدازول

داروی مترونیدازول

مقالات فواید داروها

داروی daplix SR

داروی daplix SR

مقالات فواید داروها

پنی سیلین

پنی سیلین

مقالات فواید داروها

داروی کورکوما

داروی کورکوما

مقالات فواید داروها

داروی فنازوپیریدین

داروی فنازوپیریدین

مقالات فواید داروها

داروی پروکلرپرازین

داروی پروکلرپرازین

مقالات فواید داروها

داروی اپی پن یا اپی نفرین

داروی اپی پن یا اپی نفرین

مقالات فواید داروها

داروی جنوویا یا سیتاگلیپتین

داروی جنوویا یا سیتاگلیپتین

مقالات فواید داروها

داروی موسینکس

داروی موسینکس

مقالات فواید داروها

داروی پلاویکس (کلوپیدوگرل)

داروی پلاویکس (کلوپیدوگرل)

مقالات فواید داروها

داروی هیدروکسی زین

داروی هیدروکسی زین

فواید استفاده از داروها

داروی نابومتون

داروی نابومتون

مقالات فواید داروها

داروی اکسی مورفون

داروی اکسی مورفون

مقالات فواید داروها

فیلم های مرتبط با فواید استفاده از داروها:

ویتامین ها نیاز به مکمل دارند

ویتامین ها نیاز به مکمل دارند

فواید استفاده از داروها

مزایای استفاده از وازلین

مزایای استفاده از وازلین

فواید استفاده از داروها

زمان مصرف ویتامین ها و مکمل ها

زمان مصرف ویتامین ها و مکمل ها

فواید استفاده از داروها

مکمل های مفید برای بدن

مکمل های مفید برای بدن

فواید استفاده از داروها

کرم نیوا و فرم دهی به باسن

کرم نیوا و فرم دهی به باسن

فواید استفاده از داروها

شبکه های اجتماعی کلینیک:

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی تلگرام:

در کانال تلگرام کلینیک دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی آپارات:

در کانال آپارات دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

درباره بنیاد کلینیک دکتر مروستی

شبکه اجتماعی اینستاگرام:

در اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی مقالات گوناگون و بروزترین فیلم های پزشکی در زمینه های مختلف از جمله گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست و مو، زیبایی، دندانپزشکی، شنوایی سنجی، اطلاعات دارویی و غیره را می توان مشاهد کرد.

خدمات کلینیک:

گوش و حلق و بینی
جراحی پلاستیک
دندانپزشکی
پوست و مو
شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی و سرگیجه شناسی
داروخانه
بخش بستری

کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional