کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

درباره شنوایی سنجی:


شنوایی سنجی شامل یک روش آزمايش كردن شنوایی می باشد که خود فرد در آن به تست به صورت آگاهانه پاسخ بدهد. البته راههاي مختلفي براي آزمودن شنوايي وجود دارد كه بسته به سن فرد و نوع افت شنوايي متفاوت است.
توجه: اطلاعات ارائه شده در زير فقط يك راهنماي عمومي است. اقدامات و شيوه هاي آزمايش در بيمارستان هاي مختلف مي تواند متفاوت باشد. هميشه از دستورات توصيه شده توسط پزشك يا بيمارستان محلي خود پيروي كنيد.

ساختار گوش
گوش به سه قسمت تقسيم مي شود. گوش خارجي (بيروني) شامل قسمتهايي است كه شما مي توانيد ببينيد كه لاله گوش ناميده مي شود، و يك ساختار باريك مجرايي كه كانال گوش ناميده مي شود. در انتهاي كانال پرده صماخ قرار دارد. پرده صماخ گوش خارجي را از مياني جدا مي كند. پرده صماخ يك غشاء است كه محكم كشيده شده و كمي شبيه پوست يك طبل است.

گوش میانی يك حجره پر از هوا است. داخل آن سه تا استخوان كه كوچكترين استخوان ها در بدن هستند و استخوان هاي ركابي، سنداني و چكشي ناميده مي شوند قرار دارند. اين استخوان ها به هم متتصل هستند. آخرين استخوان در اين گروه يعني استخوان ركابي، گوش مياني را به گوش داخلي متصل مي كند. فضاي هواي گوش مياني با شيپور استاش به انتهاي بيني متصل مي شود.

گوش داخلي از دو بخش تشكيل شده است. حلزون گوش در شنوايي نقش دارد. سيستم وستيبولار (دستگاه دهليزي) به حفظ تعادل كمك ميكند. حلزون گوش يك محفظه حلزوني شكل است كه با مايع پر شده است. در ديواره هاي آن سلول هاي مخصوص حسي به نام ياخته هاي مويي وجود دارند. اين سلول ها امواج صوتي را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل مي كند. حلزون گوش به عصبي متصل است كه به مغر منتهي مي شود. دستگاه دهليزي از شبكه اي از مجراها كه كانال هاي نيم دايره اي ناميده ميشوند به علاوه دهليز تشكيل شده است. دستگاه دهليزي همچنين از سلولهاي حسي خاصي تشكيل شده است اما در اينجا به جاي صدا حركات را تشخيص مي دهند. هم حلزوني گوش و هم دستگاه دهليزي به عصبي متصل هستند كه سيگنال هاي الكتريكي را به مغز حمل مي كند.

ما چگونه مي شنويم؟
وقتي هوا به ارتعاش در مي آيد، امواج صوتي ايجاد ميشوند. براي شنيدن، گوش بايد امواج صوتي را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل كند تا مغز بتواند آنها را تفسير نمايد. وقتي امواج صوتي به پرده صماخ مي رسند سبب ارتعاش آن مي شوند. ارتعاشات پره صماخ سبب حركت استخوان هاي كوچك گوش مياني مي شود. آخرين استخوان اين گروه، استخوان ركابي، ارتعاشات را به حجره پر شده از مايع كه حلزون گوش ناميده مي شود انتقال مي دهد. وقتي حلزوني ارتعاشات را دريافت كرد، مايع داخل آن شروع به حركت مي كند. با حركت مايع سلول هاي مخصوص حسي سيگنالهاي الكتريكي ايجاد مي كنند. اين سيگنال هاي الكتريكي به مغز فرستاده مي شوند. مناطق خاصي در مغز اين سيگنال ها را دريافت كرده و آنها را به چيزي كه با عنوان صدا مي شناسيم تبديل مي كند.

گوشهاي شما سيگنال هاي الكتريكي ايجاد مي كنند كه نمود انواع خارق العاده اي از صداها هستند. براي مثال، سرعت لرزش پرده صماخ با انواع مختلف صدا فرق مي كند. در صداهاي بم، پرده صماخ به آرامي به ارتعاش در مي آيد. در صداهاي زير با سرعت بيشتري مرتعش مي شود. اين بدان معنا است كه ياخته هاي مويي مخصوص در حلزوني نيز با سرعتهاي متفاوتي مرتعش مي شوند. بدين طريق سيگنال هاي مختلفي به مغز فرستاده مي شود. اين يكي از راه هايي است كه ما مي توانين بين صداها با طيف هاي مختلف تمايز قائل شويم.


منبع: پزشک تو


مقالات شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی:


عوامل مشکلات گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

علائم بیماری حرکت و سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

آزمون تکانه سر، vHIT

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تست شنوایی گوش REM

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه عامل استرس

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

زنگ گوش نشانه ضربه مغزی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

منییر با سه علامت حمله سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

گیج خوردگی و سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تست شنوایی گوش REM

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

راه های درمان زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تست شنوایی سنجی ادیومتری

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

علائم سرگیجه های صبحگاهی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

مواد سمی برای گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

هدفون و عفونت های گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

ابتلاء به سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


تزریق ژل و زیبایی بینی

جراحی پلاستیک

خواص درمانی سبزیجات

میوه ها و گیاهان

شبیه سازی صدای زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

نمایش سنگ لوزه

گوش و حلق و بینی

بوتاکس و بدن ما

جراحی پلاستیک
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional