کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

درمان زنگ گوش به روش بازآموزی:


TRT روشی است که با هدف از بین بردن زنگ از طریق متوقف کردن رابطه های عملکردی بین سیستم عصبی شنوایی و لیمبیک و سیستم عصبی اتونومیک، برای دستیابی به خوگیری نسبت به واکنش هایی که منجر به زنگ و متعاقبا منجر به خوگیری احساسی یا درک می شود.
روش نوروفیزیولوژیکی TRT برپایه دو اصل عملکرد مغز می باشد:
پلاستیسیتی (توانایی یادگیری رفلکس های جدید و بازآموزی رفلکس های قبلی) و تمایل طبیعی به حذف کردن (خوگیری) واکنش ها به محرک های نامربوط یا هر درکی که از جانب آن ها ایجاد می شود.
خوگیری چگونه اتفاق می افتد؟
پس به محض اینکه ما ارتباط های منفی سیگنال زنگ را حذف کنیم، باید خوگیری تدریجی اتفاق بیفتد. در زنگ خوگیری شامل سیستم های مغزی جداگانه ای میشود. اول، خوگیری واکنش ها به وزوز ( سیستم عصبی اتونومیک ) و دوم، خوگیری درک یا احساس ( بلاک کردن فعالیت عصبی مرتبط با وزوز گوش از طریق راه های شنوایی قبل از اینکه به سطح هوشیاری برسند ). از آن جایی که ما وسیله ای برای کنترل مستقیم بر مناطق ناخودآگاه مغز نداریم، تنها راه ایجاد کردن تغییر این است که به تدریج رابطه های منفی را از بین ببریم و آن هم از طریق فراهم کردن دانش و آگاهی در مورد مکانیسم هایی که شامل ایجاد وزوز و پریشانی برای بیماران می شود، میسر است. معمولا دلیل اصلی برای توسعه روابط منفی در مورد زنگ کمبود آگاهی بیمار در مورد مکانیسم های زنگ است، که می تواند موجب ترس و نگرانی ناشی از مشاوره منفی فراهم شده توسط برخی از متخصصان و دیدن مطالب در سایت های اینترنتی باشد.
این منجر به ایجاد ترسی در مورد یک خطر ناشناخته یا یک حسی می شود که وزوز حقیقتا چیزی است که باید از آن ترسید یا درمورد آن نگران بود و به طور طبیعی این ها منجر به القا استرس و نگرانی می شود. باید تاکید شود که TRT از طریق تغییر در ارتباطات عصبی در مراکزی که از مراکز پاسخ گویی برای فعالیت های عصبی تولید کننده وزوز مستقل هستند؛ حاصل می شود. در نتیجه دلیل و محرک وزوز کاملا نامربوط است و بازآموزی زنگ می تواند در هر بیمار مبتلا به وزوز استفاده شود.
TRT چند جزء دارد؟
TRT شامل دو جزء اصلی می باشد: بازآموزی مشاوره ای و صوت درمانی.
نقش اصلی مشاوره تبدیل کردن زنگ به یک دسته از محرک های خنثی است. اما  نقش صوت درمانی کاهش شدت سیگنال زنگ و تسهیل این روند می باشد. بازآموزی مشاوره یک بخش ضروری و مهم TRT است. مشاوره بازآموزی از طریق قرار دادن بیماران در گروهی که احساسی خنثی به وزوز دارند، حاصل می شود و از طریق آموزش اجزاء مدل فیزیولوژیک وزوز به بیماران و آگاه کردن آنها بیماران تشویق می شوند، که وزوزشان را به سیگنال خنثی تبدیل کنند و صدا درمانی نیز به این روند کمک می کند. در طول این جلسات وزوز  توضیح داده میشود و به پدیده ای تبدیل میشود که رفتار و نتایج قابل پیش بینی دارد. به علاوه قواعد درمانی در پایه این مدل توضیح داده میشود، که شامل خوگیری به عنوان راهی برای تحت کنترل قرار دادن وزوز است. بخش مهمی از مشاوره به نقش صدا در درمان اختصاص می یابد که شامل مکانیسم های عملکرد صدا در تسهیل کردن خوگیری و جزئیات صداهای متنوع ( مثلا صدای طبیعت ، موسیقی و سخنرانی ) در عملکرد مغز و رفتار است.
TRT همیشه شامل صوت درمانی می شود، اما ضرورتا شامل استفاده از تجهیزات نمی شود. صوت درمانی از طریق کاهش قدرت سیگنال زنگ، خوگیری زنگ را تسهیل می کند. و این کار عملا از طریق دادن دستورالعمل هایی به بیماران نظیر اجتناب از سکوت و غنی سازی صدای زمینه محیطی، به عنوان مثال از طریق استفاده از تولید کننده های صدای رومیزی یا از طریق تولید کننده های صداهای پوششی حاصل می شود. درمان های مکمل از طریق کاهش استرس و افزایش سطح آسایش حاصل می شوند و درحالی که کمک کننده هستند، اما بخش ضروری از TRT نیستند.


منبع: کلینیک شنوایی سروش


مقالات شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی:


سرگیجه شدید یا Vertigo

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

علائم جدی سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

دستگاه تمپانومتری

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

احساس سرگیجه و علت آن

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

درمان زنگ گوش

مقالات شنوایی سنجی

علت سرگیجه شما

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

زنگ گوش نشانه ضربه مغزی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

اوتیسم و اختلال پردازش شنیداری

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تاثیر زنگ گوش بر کیفیت زندگی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

مروری بر علت های ایجاد زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه و طب سنتی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

BPPV شایع ترین سرگیجه در ایران

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

دوره های تکرار شونده سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه خوش‌خیم یا بی‌پی‌پی‌وی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

شکایت بیمار از سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


میکرو بوتاکس پوست چرب

جراحی پلاستیک

آشنایی با اپیگلوتیس

گوش و حلق و بینی

نقش عضلات حنجره

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional