کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

درمان زنگ گوش مزمن ناشناخته:


زنگ گوش یکی از شکایات رایج در میان مردم است. و می توان گفت که خود یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از اختلال در سیستم شنوایی است. آمار حاکی از آن است که از هر۵ نفر ۱ نفر مبتلا به زنگ می باشد. علت زنگ می تواند ناشناخته یا بر مبنای وجود یک بیماری باشد. اگر زنگ همراه کم شنوایی باشد فرکانس آن منطبق بر همان فرکانسی است که بیشترین میزان افت را دارد، یا ممکن است یک اکتاو  پایین تر باشد. در مواردی که شدت وزوز زیاد است، پردازش های سیستم عصبی مرکزی باعث میشود که در پاسخ به محرک اغراق دیده شود. مثل توجه زیاد به وزوز که در نوع خودش باعث عصبانیت و بی خوابی می شود، همچنین مکانیسم های پردازش نوروفیزیولوژیک و سایکوفیزیولوژیک مرکزی قادر به افزایش پاسخ و توجه به زنگ در فرد می شود بعد از آسیب به حلزون دیده شده است که در مسیر شنوایی مرکزی، rate شلیک عصبی، همزمانی عصبی، نقشه تونوتوپیک تغییراتی بوجود می آید، که موارد گفته شده نه تنها در افراد مبتلا به زنگ وجود دارند بلکه در لوب های پریتال و فرونتال و منطقه لیمبیک هم سلسله تغییراتی رخ می دهد. زنگ مزمن اغلب همراه با اختلالات دیگر است که میتوانند قبل وزوز یا همراه وزوز وجود داشته باشند. یکی از این مشکلات، اختلالات روحی روانی است که میتوان اضطراب، افسردگی، بی خوابی را نام برد. از طرف دیگر افسردگی و سایر بیماری های روحی روانی یک ریسک فاکتور برای درک وزوز محسوب میشوند، زیرا خود یک عامل افزایش توجه به حساب می آید. در سال ۱۹۹۸ ̨ Biesinger و همکارانش قریب به ۶۰ راه درمانی متفاوت برای درمان زنگ ناشناخته گزارش کردند که در اینجا به مرور چندین رویکرد می پردازیم.
مشاوره (  tinnitus counselling) :
برای درمان زنگ ناشناخته اغلب مشاوره بسیار توصیه می گردد، تاثیر مشاوره همراه با سایر روش های درمانی دیگر مثل cognitive behavioural therapy اثبات و گزارش شده است.

(acoustic therapy measures) صدا درمانی:
روش های درمانی شنیداری خود شامل طیفی میشوند که از جمله موارد زیر می توان به:
صدا درمانی یا تمرکز کردن و متمایز کردن طی مواجهه با نویز با / بدون وسایل کمک شنوایی اشاره کرد، که ممکن است در موارد مبتلا به کم شنوایی محیطی بارز یا کم شنوایی مرکزی موثرتر باشد. یکی از رویکردهای پیشنهاد شده ی دیگر آموزش تمایز شنوایی (auditory discrimination training) می باشد، که بیمار بر اساس تمایز فرکانسی تمریناتی را انجام می دهد. Olze و همکارانش (۲۰۱۰) گزارش هایی در ارتباط با تاثیرات وسایل کمک شنوایی مرسوم و قابل کاشت در کاهش رنجش بیمار منتشر کردند. در مورد وسایل کمک شنوایی مرسوم می توان اظهار داشت که برخلاف تاثیر خوب آن ها بر افراد از لحاظ میزان اثر در افراد دارای وزوز ضعیف یا متوسط محسوب می شوند. یافته ها نشان می دهند که استفاده ی تنها از سمعک برای درمان زنگ موثر واقع نمی شود.

Cervical Spine Therapy:
طبق تحقیقات انجام شده در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۳ وقتی وزوز با حرکات سر یا گردن آغاز میشود، فیزیوتراپی در قسمت سر و گردن میتواند موثر واقع شود.
دارو درمانی در زنگ مزمن:
تا به امروز داروی موثری برای زنگ مزمن شناخته نشده است.
یک سری داروهایی که وجود دارند عبارتند از:
Gingo biloba: یافته ها بر اساس تحقیقات انجام شده (۲۰۱۲) روی ۶۰۰۰ فرد مبتلا به وزوز حاکی از آن است که تاثیر قابل توجهی رخ نداده است چه بسا اثرات جانبی مثل گیجی، واکنش های آلرژیک، ناراحتی معده و افزایش احتمال خونریزی را به همراه دارد.
steroids: یکی از داروهایی که در این دسته قرار می گیرد، کارتیکو استروئیدها هستند که از طریق تزریق گوش میانی اثراتشان بررسی می شود.
تحقیقات (۲۰۰۵-۲۰۰۹-۲۰۱۳) انجام شده در طی تزریق کارتیکو استروئید، دگزامتازون/متیل پریدنیزولون (methyl prednisolone) تاثیر قابل توجهی ذکر نشده است.
Glutamate antagonists: آنتاگونیست گلوتامات در مطالعات بالینی بر روی افراد مبتلا به وزوز مزمن آزمایش شده است(  acomprosate/ memantine/ neramexan / caroverine).
مطالعه ای که روی ۳۱۶ نفر (۲۰۱۲) مبتلا به زنگ انجام شده است نشان می دهد که هیچ کدام از ۴ آنتاگونیست به طور قابل توجهی موثر واقع نشدند.
Other drogs : از جمله داروهای آزمایش شده در تحقیقات بر روی افراد می توان داروهای ضد افسردگی، ملاتونین، پرامیکزول، سرتالین، نورتریپتیلین، گاباپنتین، باکلوفن، روی، نیکوتینامید و … را نام برد.
 (Cognitive behavioural therapy(CBT:
روش CBT در یک سری تحقیقات انجام شده از سال ۲۰۱۶-۲۰۰۸ روی افرادی که زنگ مزمن داشتند انجام شد. در این رویکرد به افراد آموزش داده می شد که به صدای زنگ گوششان کمتر توجه کنند و در مرحله ی بعد وزوز و عواقب آن نسبت به قبل، دوباره ارزیابی می شود. بعد از جمع آوری تمام نتایج این تحقیقات میتوان به این نتیجه رسید که CBT نسبت به موارد ذکر شده ی قبل تاثیر بیشتری دارد.


منبع: کلینیک شنوایی سروش


مقالات شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی:


سرگیجه، اختلالات جنسی، آب گرم

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

شدت علایم سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

زوال حس شنوایی در انسان

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

زنگ زدن گوش یا وزوز گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه خوش خیم (BPPV)

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

آزمون تکانه سر، vHIT

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

ویتامین C و E و زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

درباره شنوایی سنجی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

کاهش شدت زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

كاربرد شنوایی سنجی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه و علائم آن

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

عوامل مشکلات گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تاثیر نیکوتین بر شنوایی جنین

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تست هاي شنوايي سنجي

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تست شنوایی گوش REM

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


شکل دادن به صورت

جراحی پلاستیک

نودل تیروئید

گوش و حلق و بینی

خواص درمانی نییم و روغن نییم

خواص میوه ها و گیاهان دارویی

خواص درمانی برگ های گواوا

مقالات پوست و مو

ایمپلنت دندان

دندانپزشکی

مضررات گوش پاک کن

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional