کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

دندانپزشکی پیشگیرانه:


دندانپزشکی پیشگیرانه (Preventive dentistry) به عمل مراقبت از دندان ها برای حفظ سلامت دهان و دندان و جلوگیری از بیماری آن گفته میشود. این کار کمک می کند دچار پوسیدگی و کرم خوردگی دندان، بیماری و عفونت لثه، از بین رفتن مینا و مشکلات دیگر نشوید.
دندانپزشکی پیشگیرانه انواع مختلفی دارد از جمله مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن. انجمن دندانپزشکی امریکا توصیه میکند برای حفظ سلامت دهان و دندان در حد بهینه، در فواصل منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دهانتان بررسی شود. علت توصیه به چکاپ دندانپزشکی این است که مطمئن شوید دندان های تان سالم، تمیز، محکم و سفید هستند. باید از سنین پایین به کودکان یاد بدهید بهداشت دهانشان را رعایت کنند.

توصیه های مهم در دندانپزشکی پیشگیرانه:
دهان خود را هر روز مسواک بزنید:
مهمترین بخش دندانپزشکی پیشگیرانه مسواک زدن دندانها با خمیر دندان حاوی فلوراید مورد تایید سازمان غذا و دارو است. بیشتر افراد باید سه تا چهار بار در سال مسواکشان را عوض کنند. همچنین هنگامی که موهای مسواک شروع به فرسوده شدن کردند، باید مسواک عوض شود.
فراموش نکنید حتما زبانتان را نیز باید مسواک بزنید. مسواک زدن زبان باعث میشود باکتریهای دهان شسته شده و دهانتان تازه شود.

هر روز نخ دندان بکشید:
توصیه میشود نخ دندان کشیدن روزانه فراموش نشود. نخ دندان کمک میکند فواصل باریک بین دندانها تمیز شوند. اگر براکت دارید ممکن است برای تمیز کردن بین نگینهای فلزی براکت نیاز به استفاده از نخ داشته باشید.
برای بهینه شدن تاثیر نخ دندان، باید مطمئن شوید به شیوه صحیح نخ دندان میکشید. برای این کار در اولین جلسه مراجعه به دندانپزشک از او روش صحیح نخ دندان کشیدن و مسواک زدن را بپرسید.

چکاپ دندانپزشکی:
حداقل یک بار در سال باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دهان و لثه های شما را بررسی کرده و هر گونه مشکلی در آنها را شناسایی کند. اگر در خطر زیاد مشکلات دندانپزشکی قرار دارید بهتر است دفعات چکاپ را بیشتر کنید. اگر احتمال بروز مشکلات دندانپزشکی در شما حداقل است، یک بار در سال برای چکاپ کافیست. تمیز کردن و جرمگیری دندانها در مطب باعث می شود دندانپزشک مشکلات پنهان دهان و دندانتان شناسایی کرده و فورا برای درمان آنها اقدام کند.

رژیم غذایی سالم و متعادل:
مصرف غذاهای سالم و متعادل از دندانها محافظت کرده و مواد مغذی مورد نیاز آنها را تامین می کند. مصرف قندها از جمله کربوهیدراتهای ساده مانند نان سفید را محدود کنید و مقدار زیادی آب در طول روز بنوشید.
ویتامین ها برای حفظ سلامت بدن و دهان اهمیت بسزایی دارند. مصرف غذاهای متنوع کمک میکند تمام ویتامین های مورد نیاز خود را دریافت کنید.

اهمیت دندانپزشکی پیشگیرانه چیست؟
دندانپزشکی پیشگیرانه نمیگذارد دچار مشکلات دهان و دندان شوید. در صورتی که مراقبت مناسب و پیشگیرانه از دهان خود داشته باشید، از مشکلات زیر فاصله می گیرید:
پوسیدگی و کرم خوردگی دندان
التهاب و عفونت لثه
از بین رفتن مینای دندان
پریودنتیت (بیماری شدید لثه)
دندانپزشکی پیشگیرانه برای چه افرادی مناسب است؟
همه افراد میتوانند از دندانپزشکی پیشگیرانه بهره ببرند. به خصوص این اقدام برای کودکان اهمیت بسزایی دارد چرا که دندانهای شیری شان محکمتر و سالمتر رشد خواهد کرد. شیار پوش دندان و فلوراید موضعی به جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان کمک میکنند. اگر بزرگسال یا میانسال باشید نیز میتوانید به کمک دندانپزشکی پیشگیرانه دندانهای طبیعی خود را حفظ کنید. لازم به ذکر است سلامت دهان ارتباط نزدیکی با سلامت تمامی بدن دارد. چرا که دهان محلی مناسبی برای رشد و انتشار باکتریهای زیان بخش است. حفظ سلامت دهان به حفظ سلامت بدن نیز کمک میکند.

فواید دندانپزشکی پیشگیرانه چیست؟
با رعایت بهداشت و مراقبتهای به موقع دهان و دندان خطر مشکلات دهان و دندان کاهش می یابد. این امر به نوبه خود خطر عوارض ثانویه و پیچیده تر این مشکلات را نیز کاهش میدهد. برخی از عوارض ثانویه که با بیماری ها و مشکلات دهان ارتباط دارند عبارتند از:
دیابت
بیماری قلبی
پوکی استخوان
بیماری تنفسی
سرطان
همچنین مشخص شده است زایمان زودرس و وزن کم در هنگام تولد نیز با بهداشت ضعیف دهان و دندان ارتباط دارد بنابراین این موضوع به خصوص در دوران بارداری اهمیت ویژه ای دارد. در دوران بارداری به صورت منظم برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین با مراقبتهای به موقع از دهان، در بلند مدت هزینه سلامت دهان و دندانتان بسیار کمتر شده و بسیار کمتر اذیت میشوید. درمانهای دندانپزشکی هزینه بالایی دارند بنابراین پیشگیری بسیار کم هزینه تر از درمان است.


منبع: شفاگستر


مقالات دندانپزشکی:


مزایای دندانپزشکی دیجیتال

مقالات دندانپزشکی

دندان قروچه

مقالات دندانپزشکی

حس گذاشتن دندان مصنوعی

مقالات دندانپزشکی

لمینیت های دندانی

مقالات دندانپزشکی

طول عمر دندان مصنوعی کامل

مقالات دندانپزشکی

عصب‌کشی

مقالات دندانپزشکی

داشتن دندان‌های براق

مقالات دندانپزشکی

ارتودنسی بزرگسالان

مقالات دندانپزشکی

اشتباهات هنگام مسواک زدن

مقالات دندانپزشکی

باکتری در مسواک

مقالات دندانپزشکی

نگه داری از ایمپلنت

مقالات دندانپزشکی

درمان درد تاج دندان

مقالات دندانپزشکی

از دندانپزشک می ترسید

مقالات دندانپزشکی

ارتودنسی دندان های نامنظم

مقالات دندانپزشکیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


تومور تیروئید و مشکلات آن

گوش و حلق و بینی

حذف موی دائمی

پوست و مو

درمان طبیعی سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه و زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional