کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

زنگ گوش tinitus:


زنگ (Tinnitus) يک اصطلاح پزشکي به معناي زنگ زدن است که مربوط به احساس انواع مختلفي از صداها در گوش يا سر مي باشد. زنگ پديده شايعي است، بررسي ها نشان مي دهد که از هر ۵ بزرگسال ۱ نفر وزوز را تجربه کرده است. زنگ ندرتاً يک شکايت منفرد است و غالباً همراه با افت شنوايي، گيجي و حساسيت فوق العاده به سروصدا مي باشد.
● علل زنگ
زنگ مي تواند در اثر وقوع اصوات ناگهاني شديد (مانند شليک گلوله وترقه)، قرارگيري طولاني مدت در معرض اصوات (موزيک با صداي بلند، سروصداي ناشي از آلات در محيط کار، ترافيک مستمر) و همچنين به همراه دسته اي از بيماريهاي گوش خارجي، مياني، داخلي وعصب گوش باشد. در اکثر اوقات زنگ به دليل آسيب به سلولهاي موئي و افزايش فعاليت آنها در حلزون (گوش داخلي) بوجود مي آيد. وجود وزوز در غالب موارد نشانه يک بيماري خطر ناک نيست.
● اقدامات درماني وتوانبخشي
قدم اول مراجعه به پزشک گوش و حلق و بيني مي باشد. توصيف شما از وزوزتان، اطلاعات با ارزشي را در اختيار پزشک قرار يدهد. پزشک متخصص پس از معاينه کامل در صورت نياز شما را به شنوايي شناس (اديو لوژيست) ارجاع مي دهد. اديولوژيست ضمن انجام آزمايش شنوايي، زنگ گوش شما را (از نظر شدت، فرکانس، کيفيت) قرار مي دهد. تيمي متشکل از پزشک خانواده، متخصص گوش و حلق و بيني، شنوايي شناس، فيزيوتراپيست روان شناس برنامه درماني را به عهده دارند.
روشهاي در ماني عبارتند از :
۱) استفاه از دارو
۲) استفاده از وسايل پوششگر و سمعک
۳) مشاوره و روان درماني
لازم به ذکر است يک روش واحد براي تمام مبتلايان به وزوز توصيه نمي شود. اگر روش خاصي موفقيت آميز نبود درمان ديگري را به کار مي گيرند. مشارکت در اين برنامه مستلزم برد باري است. در طول مدت اجراي برنامه توانبخشي نبايد فراموش کنيد که مهمترين هدف، حذف زنگ نيست بلکه هدف رفاه نسبي شماست.
● استفاده از دارو
در برخي موارد دارو توسط پزشک گوش و حلق و بيني متناسب با بيماري تجويز مي گردد. آمار نشان مي دهد که گروهي از افراد به دارو درماني پاسخ مثبت داده اند.
● استفاده از سمعک يا وسايل پوششگر
براي گروهي از افراد که به همراه وزوز کم شنوايي نياز دارند استفاده از سمعک بهترين وسيله براي پوشش صداي وزوز است و نسبت به دستگاه هاي مولد نويز و پوششگر ارجحيت دارد. براي آن دسته از افراد که امکان استفاده از سمعک وجود ندارد و يا کم شنوايي آنها در حدي نيست که لازم باشد از سمعک استفاده کنند از وسايل پوششگر و مولد نويز استفاده مي شود. تجويز سمعک و وسايل پوششگر توسط شنوايي شناس و متناسب با ويژگيهاي فردي هر بيمار تنظيم مي شود. وسايل پوششگر شبيه به سمعک هستند و اصوات خاصي را توليد مي کنند تا فرد با زنگ خود سازگار شود. هر چه اين وسايل مدت زمان بيشتري مورد استفاده قرار گيرند فرد رضايت بيشتري را کسب مي کند. نويز توليد شده از اين تجهيزات به قدري عالي است که هيچگونه احساس ناراحتي براي فرد ايجاد نمي کند.
● مشاوره و روان درماني
وزوز باعث توليد احساس رنجش، اضطراب و يا استرس، انزوا، خستگي و بي خوابي مي شود و اين عوامل نيز به نوبه خود باعث توجه بيشتر فرد به زنگ مي گردد. مشاوره و روان درماني کمک موثري در جهت آرامش فرد مي شود. بهبود سبک زندگي، فعاليت بدني مناسب، مبارزه با افسردگي، خواب مناسب و آرامش تاثير زيادي بر روي وزوز دارند.
● توصيه ها
تا حد امکان اطلاعات بيشتري را در مورد وزوز خود بدست آوريد. اين اطلاعات شما را از نگراني و ترس ناشي از عدم آگاهي رها مي کنند. عواملي که باعث وخامت زنگ مي شوند را شناسايي و کنترل کنيد در مواقع بروز استرس شديد، وزوز افزايش مي يابد. استرسها و نگرانيها باعث بروز وزوز نمي گردند اما تاثيرات آن را تشديد مي کنند. تمرين کنيد از استرسهاي غير ضروري اجتناب ورزيد. هر آنچه که باعث خوشنودي و رضايت شما شود مي تواند وزوز را کنترل کند. هر گاه وزوز به هر نحو اهميت خود را از دست دهد، در اين صورت فرد مي تواند وزوز خود را ناديده بگيرد. براي نمونه ما بطور طبيعي سر و صداي ناشي از يخچال منزل خود را در آشپزخانه نمي شنويم در حالي که آن صدا معمولا هميشه وجود دارد. اين پديده بدان علت است که مغز ما آن صدا را مهم تلقي نکرده است.
● از قرار گرفتن در محيط هاي ساکت دوري کنيد :
زنگ مي تواند هر روز و حتي در هر ساعت تغيير کند. اصوات جديدي مي توانند ظاهر شده و شنيده شوند و يا اصوات قبلي تغيير کند. حتي اگر وزوز را بلند تر از قبل درک مي کنيد جاي نگراني نيست. بسياري از افراد از اينکه ممکن است وزوزشان يشتر غير قابل تحمل شود ترس دارد هر چند آمار نشان مي دهد که در ارزيابيهاي بعدي، هيچگونه افزايش در بلندي وزوز ديده نشده است. اگر توجه خود را به کارهاي ديگر معطوف کنيد، ديگر وزوز شما قابل درک نخواهد بود. از مصرف زياد چاي، قهوه، نوشابه، مشروبات الکلي، سيگار و دخانيات پرهيز نماييد. به هنگام خواب موزيک ملايم گوش دهيد. گوش دادن به صداي پمپ آکواريوم، فن، پنکه، دستگاه بخورو همچنين نوار کاست يا سي دي حاوياصوات طبيعي (امواج دريا، باران، رودخانه و...) در پوشش وزوز بسيار موثر هستند.


منبع: پیپر


مقالات شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی:


علت سرگیجه شما

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تشخیص زوال شنوایی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

درمان کم شنوایی ناگهانی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه اختلال در سیستم شنوایی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سردردهای میگرنی و سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

بیماری (سندرم) منیر

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

علائم افت شنوایی ناگهانی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

عوامل مهم بروز سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

معاینه بالینی گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

علائم هشدار دهنده زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه نوعی دوران سر

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

علائم و انواع زنگ گوش

مقالات شنوایی سنجی

سرگیجه تعریفی برای احساسات

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

ارزيابی كم شنوايی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

اثر داروی جینکوبیلوبا بر زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


5 میوه سلامت بخش

میوه ها و گیاهان

حفره بینی و سینوس

گوش و حلق و بینی

6 درمان خانگی برای سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

آناتومی غضروف حنجره

گوش و حلق و بینی

گلودرد

گوش و حلق و بینی

درمان ارتودنسی

دندانپزشکی

تشخیص علائم سرطان گلو

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional