کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

سلامت دهان و دندان سالمندان:


 با افزایش سن برخی مشکلات پزشکی تمام توجه ما را به سمت خود می کشانند. اما فراموش نکنید که در این میان برای حفظ سلامت عمومی بدن، سلامت دهان و دندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما تنها یک مجموعه دندان دائمی داریم بنابراین مراقبت درست از آنها در تمام طول زندگی حیاتیست. طبق گزارش بنیاد خدمات دندانپزشکی واشینگتن، حدود 75 درصد از بزرگسالان 60 سال به بالا تنها بخشی از دندان های دائمی خود را توانسته اند حفظ کنند. مشکلاتی مانند عفونت شدید لثه که در 23 درصد از افراد بین 65 تا 74 سال شایع است، نقش مهمی در از دست دادن دندان طبیعی دارد. خطر بیماریهایی مانند دیابت و بیماری قلبی با عدم رعایت بهداشت دهان افزایش می یابد.
بیماری الزایمر:
بیماری الزایمر یکی از شایعترین انواع زوال عقل (دمانس) است که در آن عملکرد مغز کاهش می یابد و به تدریج و با گذشت زمان بر تفکر، رفتار و حافظه تاثیر میگذارد. بیماری آلزایمر ممکن است باعث شود فرد مسواک زدن را فراموش کند یا نحوه مسواک زدن را به خاطر نداشته باشد یا نداند اصلا چرا باید این کار را انجام دهد، بنابراین اطرافیان آنها باید صبور بوده و مراقب سلامت دهان و دندان او باشند.
پوکی استخوان:
پوکی استخوان یک مشکل پزشکی شایع در میانسالی است که در آن تراکم استخوانهای بدن کاهش یافته و مستعد شکستگی میشوند. زنانی که یه سن یائسگی رسیده اند، در بیشترین خطر پوکی استخوان قرار دارند. هنگامی که تراکم استخوانها در دهان کاهش می یابد، دندانها لق میشوند. طبق گزارش موسسه ملی سلامت، زنان مبتلا به پوکی استخوان سه برابر سایر زنان در معرض لقی دندان قرار دارند. بسیاری از افرادی که پوکی استخوان دارند، برای درمان پوکی استخوان یا پیشگیری از آن، داروهای ضد باز جذب استخوان مصرف میکنند. با این حال برخی از این داروها عارضه ای نادر اما جدی به نام نکروز استخوان فک ایجاد میکنند که باعث تخریب استخوان فک میشود.
عوامل موثر بر سلامت دهان و دندان در افراد میانسال و سالمند:
بیماری لثه، پوسیدگی دندان و ریشه دندان، حساسیت دندان، دیابت و خشکی دهان تنها برخی از مشکلاتی است که اهمیت سلامت دهان در افراد میانسال و سالمند را نشان میدهد.
بیماری لثه: عفونت لثه در شرایطی اتفاق می افتد که بافتهای لثه اطراف دندان به واسطه تجمع پلاک و باکتری در روی دندان و خط لثه دچار عفونت میشوند. ژنژیویت اولین مرحله بیماری لثه است که با تورم، قرمزی و خونریزی لثه ها مشخص میشود. بیماری لثه به دلایل متعدد در سالمندان محتمل است. از جمله دلایل عفونت لثه در سالمندان تجمع جرم در دندانها و لثه ها به خاطر عادات نامناسب بهداشتی یا ناتوانی در رعایت بهداشت است. با درمان مناسب توسط دندانپزشک ژنژیویت برگشت پذیر است. پوسیدگی دندان یا ریشه: افراد بالای 55 سال به واسطه پسروی لثه ممکن است دچار کرم خوردگی دندان شوند. در این سن تمیز کردن کامل لثه و دندانها و بخشهای بیرون زده ریشه دندان برای پاک کردن جرم و ذرات غذا بسیار مهم است. همچنین دندانپزشک با جرمگیری میتواند زیر خط لثه و سطح ریشه دندان را با جرمگیری، از پلاک و باکتری تمیز کرده و ریشه را صاف و هموار کند تا کمتر در معرض جرم قرار بگیرد.
حساسیت دندانها: فاکتورهای زیادی باعث حساسیت دندانها میشوند از جمله مسواک زدن شدید با مسواک سفت، از بین رفتن مینای دندان و بروز شکستگی یا ترک خوردگی در دندانها. لازم به ذکر است این موارد با افزایش سن محتمل تر بوده و بیشتر اتفاق می افتند. با روش درست مسواک زدن با خمیر دندان مخصوص دندانهای حساس میتوان به تدریج حساسیت را کاهش داد.
خشکی دهان: هنگامی که جریان بزاق در دهان کافی نباشد دچار خشکی دهان میشویم. در افراد سالمند معمولا داروها و برخی بیماریها موجب خشکی دهان میشوند به همین علت این وضعیت در آنها بیشتر رخ میدهد. از جمله مهمترین عوارض خشکی دهان پوسیدگی دندان و ریشه است که میتواند به از دست دادن دندان منتهی شود.


منبع: شفاگستر


مقالات دندانپزشکی:


جرم گیری و مینای دندان

مقالات دندانپزشکی

عوارض دندانپزشکی مکیدن انگشت

مقالات دندانپزشکی

نیروها و حرکت دندان ها

مقالات دندانپزشکی

درمان ریشه عصب‌ کشی

مقالات دندانپزشکی

مدت زمان عصب کشی

مقالات دندانپزشکی

بهترین نتایج در ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

ارتودنسی بزرگسالان

مقالات دندانپزشکی

خمیردندان مناسب

مقالات دندانپزشکی

براکت شش ماهه

مقالات دندانپزشکی

سلامت دهان و دندان کودکان

مقالات دندانپزشکی

دهانشویه ها و بوی بد دهان

مقالات دندانپزشکی

سفید کردن، بلیچینگ

مقالات دندانپزشکی

عمر ایمپلنت دندان

مقالات دندانپزشکیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


ارزیابی بالینی لوزه

گوش و حلق و بینی

مبارزه با سینوس ها

گوش و حلق و بینی

جراحی سینوس آندوسکوپی

گوش و حلق و بینی

عمل جراحی زیبایی بینی

جراحی پلاستیک

نودل تیروئید

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional