کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

سیگار خطر بزرگ برای لثه و دندان:


حتما پیش از این بارها هشدارهای زیادی درباره مصرف سیگار شنیده اید و بارها خوانده اید که ترک سیگار خطرات بیماریهای جدی را تا حد زیادی کاهش میدهد. وقتی صحبت از بیماریهای مربوط به سیگار به میان می آید، همه به یاد مشکلات تنفسی و سرطان ریه می افتند اما کمتر کسی به بیماری و عفونت لثه به عنوان یکی از عوارض سیگار توجه میکند. جالب است بدانید نیمی از بیماریهای لثه در افراد سیگاری و به خاطر سیگار کشیدن ایجاد میشود. بیماری مزمن (طولانی مدت) لثه میتواند به از دست دادن دندان منجر شود. دیوید البرت استادیار دانشکده علوم دندانپزشکی کلمبیا میگوید: "مطالعات نشان داده اند که مصرف تنباکو یکی از مهمترین عوامل بیماری پریودنتال است. " بیماری پریودنتال به عفونت حاصل از باکتریها در لثه گفته میشود. عفونت بافتهای نرم و استخوان فک را که دندان را نگه داشته اند، از بین میبرد. باکتریها در جرم و پلاک دهان جمع میشوند و باعث تشکیل شیارهای عمیقی در اطراف دندان میشوند که به آنها پاکِت گفته میشود. واکنش بدن به جرم و پلاک منجر به تجزیه استخوان و لثه میشود.
در مراحل اولیه بیماری پریودنتال، ممکن است متوجه شوید هنگامی که مسواک میزنید یا نخ دندان میکشید، لثه تان خونریزی میکند. با بدتر شدن عفونت لثه شروع به تحلیل رفتن میکنند. هنگامی که تحلیل رفتن لثه زیاد باشد متوجه پسروی لثه از اطراف دندان میشوید و پاکتهایی بین دندان و لثه شکل میگیرد. در صورت عدم درمان این وضعیت، پاکتها عمیقتر میشوند. در نهایت دندان تکیه گاه خود را از دست داده و لق و دردناک میشود. در آخر دندان می افتد. مطالعات نشان میدهند افراد سیگاری جرم بیشتری در دندانهای خود دارد. تجمع زیاد جرم دندان در سیگاریها ممکن است به خاطر کاهش جریان بزاق باشد. جرم نوع سخت شده پلاک است. مصرف دخانیات (مانند سیگار و پیپ و قلیان) سرعت گسترش عفونت را افزایش میدهد. همچنین تحلیل استخوان در افراد سیگاری شدیدتر بوده و پاکتهای بین دندانها و لثه آنها نیز عمیقتر از افراد غیر سیگاری است. در مطالعات مشخص شده است سیگاریها سه تا شش برابر بیشتر از دیگران دچار تخریب و پسروی لثه میشوند. کاهش شدید استخوان در افرادی که هم اکنون و یا در گذشته به شدت سیگاری بوده اند، پنج برابر بیشتر از افرادی است که اصلا سیگار نکشیده اند.
سیگار خطر بزرگ برای لثه و دندان:
دکتر البرت میگوید: " کسانی که سیگار میکشند، خونریزی و قرمزی لثه شان خیلی کمتر از دیگران است حتی اگر دهانشان در وضعیت سلامتی قرار نداشته باشد. این وضعیت باعث میشود این افراد به اشتباه تصور کنند دهان و دندانشان سالم است. بنابراین بسیار مهم است که افراد سیگاری چکاپهای منظم دندانپزشکی داشته باشند تا وضعیت دهانشان کاملا بررسی و معاینه شود. " نه تنها سیگار خطر احتمال ابتلا به عفونت لثه را افزایش میدهد، بلکه درمان بیماری لثه را نیز مشکل تر میکند و احتمال موفقیت درمان کاهش می یابد. علت این است که سیگار در فرایند ترمیم و بهبودی در بدن اختلال ایجاد میکند. یک پژوهش نشان داده است که سیگاریها دو برابر غیر سیگاریها در پنج سال اول پس از درمان لثه، دچار لقی دندان میشوند. در بیشتر مطالعات درمانهای غیر جراحی لثه (جرمگیری عمیق دندان)، افراد سیگاری کمتر از سایرین بهبود می یابند. افراد سیگاری به درمانهای جراحی نیز خوب پاسخ نمیدهند. احتمال شکست درمان ایمپلنت دندان در افرادی که سیگار میکشند خیلی بیشتر از دیگران است چرا که جوش خوردن استخوان به کندی صورت میگیرد.
بریج و روکش دندان ابتدا که در دهان گذاشته میشود عالی به نظر میرسد. اما در افراد سیگاری اغلب خیلی زود بریج و روکش زیبایی خود را از دست میدهد به خصوص در صورت کاهش استخوان و پسروی لثه. عملهای زیبایی محبوب مانند لامینت پورسلین در بلند مدت برای کسانی که سیگار میکشند زیبا نمی ماند.
محققان هنوز در حال بررسی تاثیر سیگار بر بافتهای دهان هستند. به نظر میرسد تنباکو در عملکرد اصلی بافتها که مقابله با بیماریها و تسریع التیام است، اختلال ایجاد میکند. محققان دریافته اند که سیگار بر واکنش بافتها به انواع درمانها نیز تاثیر میگذارد. دکتر آلبرت میگوید: "تصور میشود مواد شیمیایی موجود در تنباکو در جریان خون به لثه اختلال ایجاد میکنند. این وضعیت منجر به کند شدن فرایند ترمیم میشود و نتیجه درمان را غیر قابل پیش بینی و اغلب نامطلوب میسازد. " دکتر آلبرت میگوید تنها دود سیگار در بیماری لثه نقش ندارد. همه انواع دخانیات سلامت لثه را به خطر می اندازند از جمله قلیان و سیگار و دخانیات بدون دود. برچسب روی دخانیات بدون دود مانند تنباکوی جویدنی یا اسنوس یا ناس باید هشدار در مورد ایجاد سرطان دهان، بیماری لثه و از دست دادن دندان داشته باشند. پژوهشی که در دانشگاه تمپل انجام شد گزارش کرد 18 درصد از افرادی که سابقا سیگار، پیپ یا قلیان مصرف میکردند، بیماری متوسط تا شدید لثه دارند. دکتر آلبرت میگوید: "این میزان سه برابر افراد غیر سیگاری است." این مقاله در سال 2000 در  Journal of Periodontology منتشر شد. کارشناسان میگویند آمار از دست دادن یا افتادن دندان به خاطر کشیدن پیپ مشابه سیگار است. تنباکوی بدون دود باعث پسروی لثه میشود و احتمال تحلیل رفتن استخوان و رشته هایی که دندان را در جای خود نگه داشته اند، افزایش می یابد.


منبع: شفاگستر


مقالات دندانپزشکی:


مراقبت دهان و دندان کودکانمان

مقالات دندانپزشکی

تغذیه پس از ایمپلنت

مقالات دندانپزشکی

استفاده از ریتینر در ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

آشنایی با آفت دهان

مقالات دندانپزشکی

مسواک طبیعی برای دندان

مقالات دندانپزشکی

روش ساخت ایمپلنت

مقالات دندانپزشکی

اشتباهات هنگام مسواک زدن

مقالات دندانپزشکی

بیماری‌های عفونی دهان

مقالات دندانپزشکی

وظایف دندانپزشک اطفال

مقالات دندانپزشکی

درمان درد تاج دندان

مقالات دندانپزشکی

رابطه دندانپزشکی و بارداری

مقالات دندانپزشکی

درمان ریشه عصب‌ کشی

مقالات دندانپزشکی

آشنایی با اجزاء ایمپلنت

مقالات دندانپزشکیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


میکرونیدلینگ

پوست و مو

بیولوژی گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی

از بین بردن مخاط در ریه ها

گوش و حلق و بینی

 عصب کشی دندان

دندانپزشکی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional