کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

شکست درمان مجرای ریشه دندان:


شکست برنامه درمانی میتواند نشان دهنده موارد زیر باشد:
تمیز کاری عمل دندان کامل نشده یا کافی نبوده است. بخیه و بستن زخم که در درمان صورت گرفته، در دور نگه داشتن محل از آلودگیهای ناشی از تراوش به دندان یا از دندان، موفق نبوده است. یا در ابتدا ناقص بوده یا به دلیلی خراب شده است.

دلایل شکست درمان ریشه:
در اینجا چند نمونه از دلایل مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد، آمده است:
1- انشعاب مجرا:
 گاهی اوقات مجرای ریشه منشعب میشود و شناسایی این انشعابها که ممکن است بسیار جزئی باشند سخت بوده و دسترسی به آن میتواند دشوار باشد. به همین علت یک انشعاب مجرای ریشه ممکن است به درستی درمان شود در حالی که مجرای دیگر به طور کامل مورد اغماض قرار میگیرد.
2- نادیده گرفتن مجراهای ریشه:
دندان ممکن است مجراهای اختصاصی بیشتری نسبت به چیزی که دندانپزشک پیش بینی کرده بود، داشته باشد و در این موارد و به خصوص زمانی که مجراهای پیش بینی نشده بسیار کوچک هستند، ممکن است شناسایی نشوند. در این حالت مجرا بدون درمان باقی مانده و مشکلاتی ایجاد مینماید.
3- ترک داشتن دندان ها:
ترکهایی که در دندانها تشکیل میشوند، فضایی ایجاد میکنند که میتواند محل تجمع باکتریها باشد. متاسفانه بر خلاف مجرای ریشه که دندانپزشک میتواند به آن دسترسی داشته باشد و آن را تمیز کرده و مهر و موم کند، ترکها را نمیتوان درمان کرد بنابراین زمانی که عفونت ایجاد شود، نمیتوان آن را درمان کرد و همین امر منشا بسیاری از مشکلات میشود. هنگام انجام درمان ریشه، دندانپزشک ممکن است نداند که ترکی در دندان وجود دارد (در بسیاری از موارد شناسایی آن ممکن است امکان پذیر نباشد) یا ممکن است اهمیت ترکی که دیده میشود، ناچیز تصور شود. در موارد دیگر، ترکهایی که مشکلاتی در دندان ایجاد کرده اند پس از درمان اولیه ریشه ایجاد شده اند. 
4- باز شدن محل عمل:
محل جراحی که پس از اتمام درمان ریشه، بسته میشود ممکن است به مرور زمان دچار مشکل شود. در این صورت باکتریها ممکن است دوباره وارد دندان شده و عفونت ایجاد کنند. نشت آلودگی از دندان میتواند منبع تحریک مداوم بافتهای اطراف ریشه شود.
5- ترمیم دندانی نامناسب:
ترمیم نهایی نامناسب یا ناقص (ترمیم دائمی پس از اتمام درمان ریشه جایگذاری میشود)، میتواند موجب ورود مجدد آلودگیها به دندان شود. پرتوی ایکس تصویر بالا نمونه ای از این مورد را نشان میدهد. این وضعیت را نشت تاجی (coronal leakage) میگویند و علت اصلی شکست مجرای ریشه به حساب می آید.
6- فقدان مهارت بالینی:
تحقیقات نشان داده است درمانی که توسط اِندودنتیست (متخصص مجرای ریشه) انجام میشود، میزان موفقیت بالاتری دارد. همچنین این امکان وجود دارد که درمان ریشه در شما کاملا موفقیت آمیز بوده اما خود دندان مشکلاتی به علت فاکتورهای دیگر داشته است.

فاکتورهای دیگر:
1- دندان شکسته یا ترک خورده است:
دندانهایی که تحت درمان ریشه قرار گرفته اند، به ندرت از نظر ساختاری مانند سابق هستند. به همین علت اغلب نیاز به جایگذاری تاج دارند تا مقاوم شده و محافظت شوند.
در صورتی که دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است، بشکند همیشه مشکل بزرگی ایجاد نمیشود:
تصور کنید آسیب تنها به بخش تاج دندان (نه ریشه) محدود باشد، کاملا محتمل است که دندان بتواند بازسازی شود. در برخی موارد ترمیم ممکن است نیاز به جایگذاری پست و کور داشته باشد.
در صورتی که ترک به ریشه دندان برسد، ترمیم بادوام ممکن است شدنی یا نشدنی باشد.
2- دندانی که پوسیدگی گسترده یا بیماری لثه دارد:
دندانهایی که درمان ریشه داشته اند، درست مانند دندانهای دیگر در خطر ایجاد پوسیدگی دندان و بیماری لثه قرار دارند. در صورتی که پوسیدگی پیشرفت کند در نهایت به از دست دادن دندان منجر میشود.


منبع: شفاگستر


مقالات دندانپزشکی:


دخانیات و بیماری لثه

مقالات دندانپزشکی

آپنه انسدادی حین خواب

مقالات دندانپزشکی

درمان درد تاج دندان

مقالات دندانپزشکی

نحوه استفاده از دهانشویه‌

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت دندان جلو

مقالات دندانپزشکی

جرم گیرى و آسیب دندان

مقالات دندانپزشکی

کاندید لمینت دندان

مقالات دندانپزشکی

ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

عصب‌کشی

مقالات دندانپزشکی

انواع دستگاه‌های ارتودنسی

مقالات دندانپزشکیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


کشیدن دندان عقل

دندانپزشکی

کشیدن دندان خراب

دندانپزشکی

درخشندگی پوست

پوست و مو

سرگیجه و زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

جراحی سپتوم بینی

گوش و حلق و بینی

درمان آکنه

پوست و مو

8 نشانه مشکل تیروئید

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional