کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

شیوع گیجی و سرگیجه در کودکان:


گیجی و سرگیجه با شیوع قابل توجه و چشمگیری در کودکان و نوجوانان اتفاق می افتد. با وجود اینکه سرگیجه در مرحله حاد برای بیمار و خانواده وی بسیار نگران کننده است ولی بسیاری از انواع سرگیجه بی خطر و قابل درمان هستند. اطلاعات در مورد گیجی و سرگیجه در کودکان بسیار نادر و کمیاب هستند. مقاله حاضر به شناخت بیشتر متخصصین نسبت به علل گیجی و سرگیجه در کودکان کمک می کند. مطالعات اپیدیومیولوژیک نشان میدهند که سندروم های وابسته به میگرن یکی از علل غالب سرگیجه در کودکان هستند.

حدود نیمی از افراد مبتلا به سرگیجه و گیجی دارای:
اختلال  روانشناختی و سوماتوزیشن(somatization) ، (نمود اختلال روانشناختی توسط علایم جسمی) می باشد. (Paroxmal vestibular)  به عنوان یک تشخیص جدید در کودکان توصیف شده است که میتواند با دوز های کم -کاربامازپین – درمان شود. در تعیین اختلالات دهلیزی ، آزمون های ثبت ویدیویی ایمپالس های سر(برای مجاری نیم دایره) و پتانسیل های عضلانی برانگیخته دهلیزی بیماران ( برای اتولیت) استفاده روزافزونی یافته است. متخصصین باید از علل مختلف سرگیجه و گیجی در کودکان و نوجوانان آگاه باشد. در حال حاضر عملکرد دهلیزی  می تواند به طور موثق و قابل اطمینانی ارزیابی شود.
مقدمه:
اختلالات دهلیزی ، گیجی و سرگیجه  در کودکی ممکن است  باعث به تاخیر افتادن کنترل وضعیتی  و همچنین خم شدن سر به صورت حمله ای در بیماران شود . به دلیل اینکه کودکان اغلب نمیتوانند مشکلات و شکایات دهلیزی  خود را توصیف کنند ، دستیابی به یک تشخیص صحیح دشوار است . از طرف دیگر شرح دادن چگونگی حملات طولانی گذشته و چگونگی عوامل محرک سرگیجه برای آن ها تقریبا غیر ممکن است. یک تشخیص درست و جامع  نه تنها نیاز به ارزیابی ها و بررسی های دیگر پزشکی را برطرف میکند بلکه پیش زمینه ای برای درمان موفق است. آزمایشات دقیق اکولار موتور و عملکرد های دیگر سیستم دهلیزی به یک تشخیص درست کمک میکند .
علت شنا سی و طیف تشخیصی:
برخی از متخصصین اعتقاد دارند که سرگیجه و گیجی به ندرت در کودکان رخ میدهد در حالی که نرخ و سرعت بالای شیوع سرگیجه و گیجی در کودکان در مطالعات جدید، خلاف این موضوع را ثابت کرده است . مطالعات نشان دادند که شیوع یک ساله سرگیجه متوسط و شدید بین ۵تا ۲۵% میباشد. علت گیجی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است .
آنالیز ۹ مطالعه بر روی شیوع و تشخیص آسیب های دهلیزی در کودکان نشان میدهد:
که حملات ملایم ناگهانی سرگیجه  ” BPV” در دوران کودکی با شیوع  ۱۸٫۷% و میگرن دهلیزی با شیوع ۱۷٫۶% معمول ترین تشخیص در کودکان هستند. هردو این بیماری ها به میگرن وابسته اند. سومین علت معمول سرگیجه در کودکان ، آسیب به سر می باشد که شیوع ۱۴% دارد . علاوه بر میگرن  بیماری حرکت نیز یک معضل بزرگ برای کودکان است . هنوز این بحث وجود دارد که چه چیزی علت شیوع بالای بیماری حرکت در کودکان است. ناهمخوانی و عدم توازن حسی بین سیگنال های دهلیزی – اتولیت و دهلیزی- مجاری نیم دایره در مقایسه با ناهمخوانی دهلیزی -بینایی محتمل تر است . حساسیت پذیری بالای افراد بین سنین ۵ و ۱۰ سال ممکن است به دلیل زمان های متفاوت بلوغ این سیستم ها در این کودکان باشد که احتمالا ترکیبی از عوامل ، از جمله در معرض محرکات بودن و انتظار در این پدیده نقش دارد.


منبع: کلینیک شنوایی سروش


مقالات شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی:


علتی برای سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

علائم تشخیصی سرگیجه وضعیتی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجهه دورانی یا واقعی (vertigo)

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

احساس سرگیجه و علت آن

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

راهکارهای ارتباط سالمندان کم شنوا

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تشخیص افت شنوایی ناگهانی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

عوارض زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

گیج خوردگی و سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

شنوايي دو گوشي

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

منییر با سه علامت حمله سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تست شنوایی سنجی ABR

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

بروز زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

ارزیابی سیستم تعادلی VNG

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

کودکان و زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سمعک مناسب کودکان

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


ساختار مو

پوست و مو

بیولوژی گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی

از بین بردن مخاط در ریه ها

گوش و حلق و بینی

سینوزیت و جراحی سینوسی

گوش و حلق و بینی

نکات متوقف کردن زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional