کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

عفونت گوش کودک:


 یکی از شایع‌ ترین مشکلاتی که معمولا کودکان و شیرخواران دچار آن می‌شوند، گوش‌ درد است. فصل گرما، بچه‌ها بعد از برگشتن از استخر از گوش درد می‌نالند و فصل سرما بعد از سرما‌خوردگی و شروع آبریزش و سرفه.

علت ابتلای کودکان به گوش درد چیست؟
عفونت گوش یکی از شایع‌ترین عفونت‌هایی است که در دوران شیر‌خوارگی بروز می‌کند و علل میکروبی (عفونی) و غیر‌میکروبی دارد. شایع‌ ترین علت گوش‌ درد غیر‌میکروبی، مشکلات مربوط به ساختار شیپور استاش و گوش میانی در کودکان است. شایع‌ ترین علت عفونی گوش درد در نوزادان، عفونت ا‌ی‌کولای یا استرپتوکوک است، اما در کودکان بزرگ‌تر، پنوموکوک است.

چرا برخی کودکان مدام دچار گوش درد هستند، اما برخی دیگر به‌ندرت گرفتار آن می‌شوند؟
برخی عوامل کودک را مستعد گوش درد می‌کند، مثلا کودکان نارس یا کودکانی که با بطری تغذیه می‌شوند، یا به‌ مدت طولانی در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در تهویه مکانیکی بوده‌اند، کودکانی که در محیطی زندگی می‌کنند که مرتب با دود سیگار یا آلودگی هوا در ارتباط هستند یا مسائل بهداشتی در محیط زندگی‌شان رعایت نمی‌شود، بیشتر مستعد عفونت گوش و گوش درد هستند. کودکانی هم که مشکلات تکاملی عصبی یا شکاف کام دارند، بیشتر به این عفونت‌ها دچار می‌شوند.

آیا وارد شدن آب به گوش کودک هم احتمال ابتلا به گوش درد را افزایش می‌دهد؟
نه، چون طول پرده‌ گوش در کودکان حدود 2 تا 3 سانتی‌متر و محفظه‌ای بسته است که آب داخل آن باقی نمی‌ماند. دستکاری اضافی با این هدف که آب را از گوش کودک خارج کنیم، به‌خصوص در نوزادان فقط ایجاد مشکل می‌کند. در صورتی که پرده گوش ملتهب یا پاره شده باشد، حمام کردن باعث درد گوش می‌شود. در این شرایط لازم است با مشورت پزشک حین حمام، داخل گوش کودک ژلاتین‌های مخصوصی که فضای گوش را پر می‌کند یا موم‌های روغنی گذاشت تا پرده گوش بهبود یابد. قدیمی‌ها در گوش کودکانی که گوش درد داشتند دود سیگار فوت می کردند، اما از این کار نیز باید خودداری کرد، زیرا سیگار خطر عفونت را در گوش بالا می‌برد.

چگونه می‌توانم متوجه شوم که نوزادم به عفونت گوش دچار شده است؟
ساده‌ ترین راه برای کشف این‌ که کودک‌ تان به عفونت گوش یا هر بیماری دیگری مبتلا شده است یا خیر، تغییر در خلق و خوی اوست. بچه دچار درد گوش معمولا بی‌قرار است، خواب نا‌ آرامی دارد، گوشش را می‌کشد و مدام دست به گوش دارد. در عفونت گوش خارجی، گوش قرمز و ملتهب است و ترشح دارد. گوش درد و عفونت گوش در نوزادان با بی‌ قراری، تب و اسهال یا شیر نخوردن همراه است.

سایر علائم این مشکل در نوزادان عبارتند از:
اسهال و استفراغ؛ عاملی که موجب عفونت گوش در نوزادان می‌شود، می‌تواند دستگاه گوارشی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
کاهش اشتها؛ عفونت گوش می‌تواند موجب مشکلات گوارشی شود. این مشکل می‌تواند جویدن و بلع را نیز برای نوزادتان مشکل کنند. بنابراین شاید مشاهده کنید که نوزاد پس از چند جرعه اول سینه یا شیشه شیرش را پس می‌زند.
مایع زرد یا زرد مایل به سفیدی که از گوش بیرون می‌آید؛ این نشانه در اکثر نوزادان اتفاق نمی افتد، اما در صورت بروز، نشانه حتمی عفونت گوش تلقی می‌شود. این نشانه همچنین نمایانگر این امر است که سوراخی کوچک در پرده گوش ایجاد شده است. نگران نباشید! این مشکل زمانی که عفونت گوش درمان شود، برطرف خواهد شد.
بوی بد؛ شما ممکن است از گوش کودک‌ تان، بوی بدی را استشمام کنید.
مشکل در خوابیدن؛ شاید دراز کشیدن، درد گوش نوزادتان را بیشتر کند.


منبع: تبیان


مقالات گوش و حلق و بینی:


عمل برداشتن لوزه های حلقوی

مقالات گوش و حلق و بینی

نوع پوست در جراحی بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

بیماری های گوش خارجی

گوش و حلق و بینی

اثرات سر و صدا بر گوش

گوش و حلق و بینی

علائم آسم

گوش و حلق و بینی

اسپاسم حنجره

گوش و حلق و بینی

پارگي‌ پرده‌ گوش‌

مقالات گوش و حلق و بینی

گرفتگی صدا

مقالات گوش و حلق و بینی

آناتومی گلودرد

گوش و حلق و بینی

عوارض عمل لوزه

مقالات گوش و حلق و بینی

آندوسکوپی سینوس

گوش و حلق و بینی

آسیب شنوایی نسل جوان

گوش و حلق و بینی

کری ناگهانی و شنوایی سنجی

گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


میکرونیدل

گوش و حلق و بینی

تزریق بوتاکس در صورت

جراحی پلاستیک

آزمون نهایی شنوایی سنجی

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional