کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

علل ابتلا به سینوزیت پیشانی:


1- عفونت ویروسی:
عفونت های ویروسی مانند یک سرماخوردگی ساده معمولاً باعث بسته شدن مسیر های هوایی سینوس ها می شود. به همین خاطر موکوز موجود در سینوس های پیشانی افزایش یافته و منجر به درد و التهاب می شود. عفونت های ویروسی مسیر تنفسی فوقانی نیز می تواند باعث ایجاد سینوزیت پیشانی شود. یک فرد بزرگسال و سالم در سال حداقل چند بار به عفونت های ویروسی مسیر فوقانی تنفسی دچار می شود. یک کودک سالم در یک سال می ‌تواند تا 6 مرتبه به این دسته از عفونت ها مبتلا شود. زیرا سیستم ایمنی در کودکان کمتر توسعه یافته است.
2- عفونت باکتریایی:
عفونت های سینوسی باکتریایی نسبت به عفونت های ویروسی، دوره بیماری طولانی تری دارند و امکان دارد که فرد مبتلا برای درمان این عفونت به آنتی بیوتیک نیاز پیدا کند. در برخی موارد عفونت باکتریایی می تواند به دنبال یک عفونت ویروسی ایجاد شود. این وضعیت هنگامی اتفاق می ‌افتد که سیستم ایمنی فرد بیمار در مواجهه با عفونت اولیه تضعیف شده باشد. در این وضعیت سینوس های پیشانی آسیب پذیر تر می ‌شوند. اگر عفونت بیش از 10 الی 14 روز طول بکشد؛ احتمال باکتریایی بودن آن بیشتر است.
3– آلرژی و سینوزیت پیشانی:
قرارگیری در معرض برخی آلرژن ها مانند گرد و خاک، گرده گیاهان و موی حیوانات می‌ تواند باعث عطسه و خارش شود. این موارد می ‌توانند منجر به التهاب و تجمع موکوز شوند. این تجمع می تواند مانع تخلیه موکوز از راه بینی شود. معمولاً حساسیت ها می توانند علائمی همچون سینوزیت داشته باشند. با این وجود روش درمان حساسیت بسیار با راه های درمان سینوزیت متفاوت است؛ در نتیجه تشخیص درست، در این مورد بسیار حائز اهمیت است.
4- انحراف تیغه بینی:
تیغه بینی، دیواره ای متشکل از بافت استخوانی و غضروفی می باشد که حفره بینی را به 2 بخش مجزا تقسیم می‌ کند. یک تیغه بینی سالم، حفره بینی را به 2 مسیر هوایی یک اندازه تقسیم می‌ کند. بر اساس آمار منتشر شده، در آمریکا حدود 80 درصد مردم دارای انحراف تیغه بینی می  باشند؛ اما این انحراف به سختی قابل مشاهده است و بر کارکرد بینی اثری ندارد. انحراف تیغه بینی هنگامی مشکل ساز می‌شود که تنفس را سخت کند یا مانع تخلیه موکوز شود. علاوه بر این موارد، انحراف تیغه بینی یک عامل برای عفونت هایی مثل سینوزیت است.
5- پلیپ های بینی و سینوزیت پیشانی:
پلیپ بینی در واقع رشد آرام و بدون درد لایه داخل بینی یا سینوس ها می ‌باشد. پلیپ های بینی با التهاب ارتباط مستقیم دارند و در آمریکا حدود 1 الی 4 درصد از بزرگسالان را به خود دچار کرده است. پلیپ می‌ تواند به یکی از دلایل زیر ایجاد شود:
عفونت های متعدد
حساسیت های محیطی یا دارویی
شرایط مزمن تنفسی مثل آسم
در بسیاری از موارد پلیپ های بینی بی خطر می باشند. با این وجود در برخی موارد پلیپ ها می‌ توانند مانع ایجاد جریان هوا شده و یا جریان هوا و موکوز داخل سینوس ها را محدود کنند.


منبع: دکتر سلام


مقالات گوش و حلق و بینی:


لوزه‌ برداری، تانسیلکتومی

مقالات گوش و حلق و بینی

جراحی زیبایی بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

نشانه های پارگی پرده گوش

گوش و حلق و بینی

داروهای ضد سرفه

گوش و حلق و بینی

بیماری گوش شنا گران

گوش و حلق و بینی

بینی های گوشتی

مقالات گوش و حلق و بینی

حوزه‌های گوش و حلق و بینی

گوش و حلق و بینی

اثرات سر و صدا بر گوش

گوش و حلق و بینی

آبریزش بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

ریفلاکس حنجره و حلق

گوش و حلق و بینی

جراحی اندوسکوپی حنجره

مقالات گوش و حلق و بینی

خلط گلو

مقالات گوش و حلق و بینی

جراحی پارگی پرده گوش

گوش و حلق و بینی

جرم گوش مضر نیست

مقالات گوش و حلق و بینی

مکانیسم گلودرد

مقالات گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


تومور تیروئید و مشکلات آن

گوش و حلق و بینی

شستشوی جرم گوش

گوش و حلق و بینی

خلاص شدن از سنگ لوزه

گوش و حلق و بینی

آشنایی با اپیگلوتیس

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional