کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

مراحل انجام عصب‌کِشی:


هنگام عصب‌ کِشی، دندانپزشک بعد از برداشتن پوسیدگی‌ها یا نسج دندانی، به کانال‌هایی که داخل ریشه دندان قرار دارند، دسترسی پیدا می‌کند و ابتدا پالپوتومی صورت می‌گیرد یعنی با سوراخ کردن سقف پالپ و جاری شدن خون، فشار داخل پالپ کاهش پیدا کرده و درد کم می‌شود. (تعداد کانال‌ها بستگی به دندان دارد مثلاً دندان نیش تک‌ کاناله است ولی دندان آسیا سه یا چهار کانال دارد)
توجه داشته باشید که کانال‌های پالپ فقط حاوی عصب نیستند و حتی در بعضی موارد عصب آنها ممکن است به علت کاهش خونرسانی، از بین رفته باشد، اما باکتری‌ها و محصولات آنها در این کانال‌ها وجود دارند. به علاوه، عروق خونی، سلول‌های مختلف و حتی احتمالاً عروق لنفی در این کانال‌ها وجود دارد. این کانال‌ها که با پوسیدگی یا ورود میکروب‌ها آلوده شده‌اند، عفونت را تا پای ریشه می‌برند و باعث می‌شوند در اثر واکنش‌های التهابی، استخوان دور ریشه دچار التهاب و تحلیل شود و از بین برود. کاری که دندان پزشک انجام می‌دهد، این است که جلوی این روند را قبل از اتفاق افتادن بگیرد یا اینکه بعد از اتفاق افتادن، آن را درمان کند. این کار با خارج کردن محتویات کانال ریشه و تمیز کردن آنها، شکل دادن کانال‌های ریشه به نحوی که مواد دارویی شستشودهنده تا انتهای کانال‌ها برسد و در آخر با پرکردن کانال‌های ریشه طوری که کاملاً بسته شوند و امکان عبور میکروب‌ها و محصولاتشان از مسیر آنها کاهش یابد، انجام می‌شود.
در عصب‌ کشی این مواد به طور کامل برداشته و تخلیه می‌شوند و سپس تمیز می‌شوند و آنگاه به وسیله یک سوهان کوچک، شکل‌ دهی و با محلول شست‌ و شو، عفونت‌ زدایی می‌شوند و پس از قرار دادن میله‌ای بسیار نازک بنام گوتا که جنس پلاستیکی دارد در داخل پالپ، عاج دندان را با ماده‌ای (مثل آمالگام) که با مواد دیگر (مثل غذاها) واکنش نمی‌دهد پر می‌کنند. بعد از این عمل، دندان می‌میرد و اگر بعد از این، دندان عفونی شود باید تحت درمان ریشه (عصب‌ کشی) مجدد یا عمل جراحی انتهای ریشه قرار گیرد. اگر چه گاهی اعمال مذکور در بیش از یک جلسه درمانی انجام می‌شود، اما زیاد بودن فاصلهٔ زمانی بین تخلیه مواد عفونی و پر کردن دندان شانس عفونت‌های بعدی را بالا می‌برد.


منبع: ویکیپدیا


مقالات دندانپزشکی:


کلینیک دندانپزشکی

مقالات دندانپزشکی

مراقبت دهان و دندان کودکانمان

مقالات دندانپزشکی

ارتودنسی مرتب کردن دندان ها

مقالات دندانپزشکی

بهترین نتایج در ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

عوارض سیگار بر ایمپلنت دندان

مقالات دندانپزشکی

جراحی و کاشت ایمپلنت

مقالات دندانپزشکی

عفونت لثه و پریودنتیت

مقالات دندانپزشکی

مراقبت ایمپلنت دندان

مقالات دندانپزشکی

حاملگي و تغيير در محيط دهان

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت جایگزین ریشه دندان

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت‌‌های دندانی

مقالات دندانپزشکی

مسواک هوشمند

مقالات دندانپزشکی

لبخند زیبا هدیه ما به شماست

مقالات دندانپزشکیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


مردان و تزریق بوتاکس

جراحی پلاستیک

شستن دندان ها

دندانپزشکی

پاک کننده سینوس ها

گوش و حلق و بینی

عمل جراحی زیبایی بینی

جراحی پلاستیک

شبیه سازی صدای زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

پوسیدگی دندان

دندانپزشکی

کشیدن دندان

دندانپزشکی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional