کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

مراحل انجام عصب‌کِشی:


هنگام عصب‌ کِشی، دندانپزشک بعد از برداشتن پوسیدگی‌ها یا نسج دندانی، به کانال‌هایی که داخل ریشه دندان قرار دارند، دسترسی پیدا می‌کند و ابتدا پالپوتومی صورت می‌گیرد یعنی با سوراخ کردن سقف پالپ و جاری شدن خون، فشار داخل پالپ کاهش پیدا کرده و درد کم می‌شود. (تعداد کانال‌ها بستگی به دندان دارد مثلاً دندان نیش تک‌ کاناله است ولی دندان آسیا سه یا چهار کانال دارد)
توجه داشته باشید که کانال‌های پالپ فقط حاوی عصب نیستند و حتی در بعضی موارد عصب آنها ممکن است به علت کاهش خونرسانی، از بین رفته باشد، اما باکتری‌ها و محصولات آنها در این کانال‌ها وجود دارند. به علاوه، عروق خونی، سلول‌های مختلف و حتی احتمالاً عروق لنفی در این کانال‌ها وجود دارد. این کانال‌ها که با پوسیدگی یا ورود میکروب‌ها آلوده شده‌اند، عفونت را تا پای ریشه می‌برند و باعث می‌شوند در اثر واکنش‌های التهابی، استخوان دور ریشه دچار التهاب و تحلیل شود و از بین برود. کاری که دندان پزشک انجام می‌دهد، این است که جلوی این روند را قبل از اتفاق افتادن بگیرد یا اینکه بعد از اتفاق افتادن، آن را درمان کند. این کار با خارج کردن محتویات کانال ریشه و تمیز کردن آنها، شکل دادن کانال‌های ریشه به نحوی که مواد دارویی شستشودهنده تا انتهای کانال‌ها برسد و در آخر با پرکردن کانال‌های ریشه طوری که کاملاً بسته شوند و امکان عبور میکروب‌ها و محصولاتشان از مسیر آنها کاهش یابد، انجام می‌شود.
در عصب‌ کشی این مواد به طور کامل برداشته و تخلیه می‌شوند و سپس تمیز می‌شوند و آنگاه به وسیله یک سوهان کوچک، شکل‌ دهی و با محلول شست‌ و شو، عفونت‌ زدایی می‌شوند و پس از قرار دادن میله‌ای بسیار نازک بنام گوتا که جنس پلاستیکی دارد در داخل پالپ، عاج دندان را با ماده‌ای (مثل آمالگام) که با مواد دیگر (مثل غذاها) واکنش نمی‌دهد پر می‌کنند. بعد از این عمل، دندان می‌میرد و اگر بعد از این، دندان عفونی شود باید تحت درمان ریشه (عصب‌ کشی) مجدد یا عمل جراحی انتهای ریشه قرار گیرد. اگر چه گاهی اعمال مذکور در بیش از یک جلسه درمانی انجام می‌شود، اما زیاد بودن فاصلهٔ زمانی بین تخلیه مواد عفونی و پر کردن دندان شانس عفونت‌های بعدی را بالا می‌برد.


منبع: ویکیپدیا


مقالات دندانپزشکی:


عوامل روانی ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

روش انجام لمینت دندان

مقالات دندانپزشکی

درد بعد از عصب کشی

مقالات دندانپزشکی

عصب کشی در بارداری

مقالات دندانپزشکی

ابزارهای جرم گیری دندان

مقالات دندانپزشکی

شروع درمان ارتودنسی

مقالات دندانپزشکی

جایگزین خمیردندان

مقالات دندانپزشکی

عصب کشی دندان و کودکان

مقالات دندانپزشکی

عصب کُشی یا عصب کِشی

مقالات دندانپزشکی

زمان درمان عصب کشی

مقالات دندانپزشکی

انواع جراحی لثه

مقالات دندانپزشکی

لیفت پیش از ایمپلنت دندان

مقالات دندانپزشکی

نصب اشتباه لمینیت دندان

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت ارزان قیمت

مقالات دندانپزشکی

لمینیت یا لامینیت دندان

مقالات دندانپزشکیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


پاک کردن زبان

دندانپزشکی

میکروبلیدینگ ابرو

دندانپزشکی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional