کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

مراقبت‌های خانگی برای گلودرد:


گلودرد شما چه استرپتوکوکی باشد چه سرماخوردگی اقداماتی برای کاهش درد و ناراحتی آن می‌توانید انجام دهید. یکی از کارهایی که برای آرام کردن آن می‌توانید انجام دهید غرغره آب نمک است. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب بریزید و آن را غرغره کنید. با این کار گلو را مرطوب نگه داشته و احساس خارش و خراشیدگی را کاهش می‌دهید.

رطوبت‌ ساز یا بخارساز (بخور):
تنفس در بخار ناشی از رطوبت ساز یا بخور می‌تواند رطوبت گلو را حفظ کرده و درد را کاهش دهد. همین نتیجه را می‌توانید با تنفس بر روی آب داغ انجام دهید. یک حوله بر روی سر خود بیاندازید تا بخار را اطراف صورت نگه دارید و به صورت عمیق تنفس کنید. این کار را ۵ تا ۱۰ دقیقه و چند مرتبه در روز انجام دهید.

کمپرس گرم:
پد گرم کننده را در مقابل گلوی خود بگیرید یا خودتان با خیس کردن حوله با آب داغ کمپرس گرم بسازید. این کار به خصوص وقتی که گره‌های لنفاوی گردنتان دردناک شده است، درد را آرام می‌کند.

غذاهای آرام کننده:
اگر برای خوردن بستنی نیاز به بهانه دارید گلودرد بهانه خوبی است. سرما تاثیر بی حس کنندگی دارد و بافت خامه‌ای بستنی بلعیدن آن را آسان می‌کند. این خوراکی راحت برای شاد کردن بیماران کودک (نه خردسال) نیز عالی است. غذاهای آرام کننده دیگر شامل شیر بستنی (میلک شیک)، ژلاتین و سوپ داغ است. در موارد شدید گلودرد بهتر است از مصرف غذاهای تند یا ترد خودداری کنید.

آب رسانی به بدن:
از آنجایی که بلع دردناک و تب می‌تواند منجر به بی آب شدن (دهیدراته) بدن شود لازم است مصرف مایعات را افزایش دهید تا از آن جلوگیری کنید. آب و ماء الشعیر گزینه‌های مناسبی هستند. از نوشیدنی‌های مرکباتی خودداری کنید چون ممکن است گلو را ملتهب و تحریک کنند.

مسکن‌ها:
مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن می‌توانند موقتا درد گلو را آرام کنند. به کودکان و نوجوانان به علت خطر نادر اما مرگبار سندرم ری، آسپیرین ندهید.

اسپری و قرص مکیدنی گلودرد:
درد گلو را می‌توانید با اسپری یا قرص مکیدنی بی حس کننده آرام کنید. مکیدن یخ نیز می‌تواند تا حدی درد را آرام کند. حتی می‌توانید اسپری گلو در اندازه مسافرتی را در کیف خود حمل کنید و در مواقعی که بیرون هستید استفاده کنید.

ضد احتقان‌ها:
اگر سرماخوردگی دارید و آب ریزش بینی گلوی شما را تحریک می‌کند می‌توانید از اسپری ضد احتقان بینی یا خوراکی استفاده کنید تا ترشحات پشت بینی را خشک کرده و گلوی شما را آرام کند. افراد مبتلا به بیماری‌های مشخص و افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند ممکن است لازم باشد از مصرف ضد احتقان خودداری کنند.

گلودرد طولانی:
اگر گلو درد شما بیش از یک هفته طول بکشد یا بدتر شود باید دوباره به پزشک مراجعه کنید حتی اگر آزمایش استرپتوکوک اولیه منفی بوده است، این امکان وجود دارد که باکتری‌ها روی سواب (ابزا ری شبیه به گوش‌ پاک‌ کن که با آن مخاط گلو را برای تست جمع آوری می‌کنند) قرار نگرفته باشند و نیاز به انجام دوباره آزمایش باشد. گلودرد طولانی می‌تواند علامت رفلاکس اسید، مونو نوکلئوز (mononucleosis) یا بیماری دیگر باشد.


منبع: آفتاب


مقالات گوش و حلق و بینی:


تشخیص بیماریهای گوش

گوش و حلق و بینی

عوارض سوراخ کردن گوش

مقالات گوش و حلق و بینی

درمان سرطان حنجره

مقالات گوش و حلق و بینی

پارگي‌ پرده‌ گوش‌

مقالات گوش و حلق و بینی

اختلال در گوش داخلی

مقالات گوش و حلق و بینی

همه چیز در مورد گوش

مقالات گوش و حلق و بینی

اسپاسم حنجره

گوش و حلق و بینی

عفونتی پنهان در گلو

گوش و حلق و بینی

بهبودی کری یا کاهش شنوایی

گوش و حلق و بینی

عمل زیبایی بینی رینوپلاستی

مقالات جراحی پلاستیک

پیشگیری از سینوزیت

گوش و حلق و بینی

عفونت گوش میانی

مقالات گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


درمان سرماخوردگی

گوش و حلق و بینی

درمان طبیعی سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

سرگیجه و گردن درد

گوش و حلق و بینی

عمل جراحی زیبایی بینی

جراحی پلاستیک
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional