کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

مصرف اشتباه دارو:


حقایق شگفت انگیزی در مورد مصرف بعضی داروها وجود دارد که نه تنها می تواند اثر آن ها را کمتر کند بلکه توجه نکردن به این نکات ممکن است عواقب بسیار بدی به همراه داشته باشد. در اینجا 6 نوع دارو که اکثر افراد معمولا در مصرف آن ها دچار اشتباه می شوند، معرفی شده اند:

داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا:
برخی از دسته های دارویی بدون نسخه برای درمان عطسه، گلودرد، سردرد، تب، آبریزش بینی و ... می تواند با عوارض جانبی مانند افزایش فشار خون، تشدید علایم آسم، و یا احتباس ادراری شود. این مهم است که دوز مناسب این داروها را طبق برچسب روی آنها مصرف کنید و یا با پزشک تان در مورد دوز مناسب دریافتی مشورت نمایید.

داروهای ضد التهابی:
ضد التهاب های غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و ... اگر چه در درمان دردهایی مانند سردرد یا درد عضلانی می تواند معجزه کند اما به این معنا نیست که هنگام ابتلا به این دردها به طور مداوم دست به سوی داروهای ضد التهابی ببرید. این دسته داروها می توانند خطر ابتلا به مشکلاتی از قبیل خونریزی دستگاه گوارش و نارسایی کلیه را افزایش دهند. قبل از مصرف این داروها به خصوص اگر مبتلا به نارسایی عملکرد کلیه یا مشکل زخم معده هستید، صحبت کنید و یا اینکه آن ها را حتما با وعده های غذایی مصرف کنید.
همچنین باید بدانید که نوع کارکرد این دسته داروها مشابه هم بوده و استفاده از بیش از یکی از آن ها می تواند باعث افزایش بروز عوارض جانبی شود. سعی کنید هر دارو را در دوره خاص خود استفاده کنید تا ببینید برای هرکدام از مشکلات تان، کدام بهتر جواب می دهد. برای مثال ممکن است به مرور متوجه شوید که سر دردتان با ایبوپروفن زود تر بهبود می یابد، در حالی که ناپروکسن باعث تسکین درد عضلانی می شود. اما اگر بعد از استفاده از این داروها هنوز دچار مشکل بودید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

استامینوفن:
استامینوفن را می توان در غالب مسکن در یک دسته و در غالب کاهنده تب در دسته دیگر طبقه بندی کرد. در حالی که این دارو فورا می تواند به پایین آوردن تب و درد کمک کند، مصرف بیش از حد آن می تواند به خصوص برای کبد و کلیه سمی باشد.

آنتی اسیدها:
مصرف این داروها که اغلب برای سوزش سر دل و ناراحتی های گوارشی هنگام خوردن مواد غذایی یا نوشیدنی های خاص استفاده می شود، نباید به طور روزانه باشد. استفاده از آنتی اسیدهای جویدنی به طور گاه به گاه خوب است اما استفاده مدام از آن ها نیاز به تجویز پزشک دارد. چون نیاز به استفاده روزانه از این داروها می تواند بیانگر ابتلا به مشکلات گوارشی شدید باشد.

اسپری های بینی:
در حالی که به نظر می رسد این اسپری ها بی ضرر و فوق العاده مفید باشند، استفاده مدام از آن ها می تواند با گلوکوم یا آب مروارید، خونریزی بینی یا زخم همراه باشد.

دیورتیک ها:
مصرف زیاد این داروهای ادرار آور با مشکلات جدی سلامت از قبیل نارسایی کلیه، اختلالات الکترولیتی مانند کاهش سطح پتاسیم و آریتمی قلبی همراه باشند (افرادی که از داروهای مدر استفاده می کنند اگر از دیورتیک هایی استفاده کنند که پتاسیم را دفع نمی کند ممکن است دچار افزایش بسیار زیاد پتاسیم خون شوند و در صورتی که از تیازیدها استفاده نمایند دچار کاهش پتاسیم خون می شوند.)مقالات فواید استفاده از داروها:


داروی آنتی بیوتیک سفالکسین

مقالات فواید داروها

داروی پلاکوئنیل

مقالات فواید داروها

داروی بوسپیرون یا بوسپار

مقالات فواید داروها

داروی بنیکار (Benicar) یا المزارتان

مقالات فواید داروها

داروی فوزاماکس یا الندرونیت

مقالات فواید داروها

داروی ضد التهاب دگزامتازون

مقالات فواید داروها

داروی رانکسا (ranolazine)

مقالات فواید داروها

آمپول ویتامین B12

مقالات فواید داروها

قطره چشمی دورزول (Durezole)

مقالات فواید داروها

داروی ترامادول

مقالات فواید داروها

داروی دپاکوت، بهبود تشنج

مقالات فواید داروها

داروی انالاپریل (Enalapril)

مقالات فواید داروها

داروی اومنیسف (cefdinir)

مقالات فواید داروها

داروی آنتی بیوتیک اریترومایسین

مقالات فواید داروها

داروی زیدرا

مقالات فواید داروهافیلم ها و انیمیشن های پزشکی


انیمیشن سینوپلاستی پزشکی

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional