کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

معاينه حنجره و حلق:


مشاهده حلق و حنجره بخش مهمي از يک معاينه کامل سر و گردن است. اگر چه موقعيت اين ساختمان‌ها اغلب مانع از مشاهده مستقيم آنها مي‌شود، اما در شرايط باليني از تکنيک‌هاي ساده‌اي مي‌توان به منظور ارزيابي آنها استفاده كرد. در ادامه با بخش مقالات گوش و حلق و بینی کلینیک مروستی همراه ما باشید.
لارنگوسکوپي غيرمستقيم را مي‌توان با يک آينه دندانپزشکي ساده يا يک اندوسکوپ فيبراپتيک قابل انعطاف انجام داد. اين کار را مي‌ توان هنگامي که بيماران بيدار هستند انجام داد و اين عمل به طور معمول به خوبي تحمل مي‌شود. لارنگوسکوپي قادر است اختلالات بسيار متنوعي را اعم از حاد يا مزمن و خوش‌ خيم يا بد خيم شناسايي نمايد.

انديکاسيون‌ها
انديکاسيون‌هاي شايع براي لارنگوسکوپي شامل سرفه مزمن، تنگي نفس لارنگوتراکئال، ديسفوني، تغييرات صدا، گلودرد مزمن، گوش درد پايدار، مشکلات بلع، ديسفاژي و علايم آسپيراسيون هستند. لارنگوسکوپي را مي‌توان براي آشکار ساختن موقعيت تشريحي اختلال مورد نظر و در برخي موارد علت آن به کار برد.
بيماراني که در معرض خطر بالاي سرطان‌ هاي سر و گردن هستند از معاينات غربالگري به‌ وسيله لارنگوسکوپي غيرمستقيم با آينه يا لارنگوسکوپي با استفاده از اندوسکوپ قابل انعطاف سود مي‌برند. هر بيمار بزرگسال با گوش‌ درد، خشونت صدا يا گلودردي که بيش از دو هفته طول کشيده باشد، به واسطه احتمال وجود سرطان، بايد تحت يک معاينه کامل لارنگوفارنژيال قرار گيرد. بيماران داراي سابقه مصرف درازمدت دخانيات و الکل، شايسته توجه ويژه و نيازمند معاينه دقيق هستند.
لارنگوسکوپي همچنين براي ارزيابي بيماران دچار مشکلات راه هوايي حايز اهميت است. اين معاينه را مي‌توان در بخش‌هاي اورژانس هنگامي که کنترل به موقع راه هوايي اجباري است انجام داد. بيماراني که با آنژيوادم، اپيستاکسي غيرقابل کنترل، تروماي گردن و صورت، استريدور يا شک به بلع يک جسم خارجي مراجعه مي‌ کنند بايد به منظور ارزيابي مشکل فعلي و رد کردن نارسايي راه تنفسي به وسيله لارنگوسکوپي معاينه شوند.
درنهايت، لارنگوسکوپي ممکن است در تشخيص بيماري‌ هاي گوناگون نظير ريفلاکس معده به مري، سل، سارکوييدوز، آلرژي يا بيماري‌هاي نورولوژيک نيز سودمند باشد.

کنترانديکاسيون‌ها
کنترانديکاسيون‌هاي معدودي براي انجام لارنگوسکوپي به وسيله لارنگوسکوپ بيني فيبراپتيک وجود دارد. با اين حال، شما بايد در هنگام انجام لارنگوسکوپي در يک بيمار دچار نارسايي قريب‌ الوقوع راه هوايي (براي مثال اپيگلوتيت) مراقبت ويژه‌اي مبذول داريد. تنها فردي ماهر بايد معاينه با لارنگوسکوپ را در اين گونه شرايط باليني انجام دهد. تروماي غيرعمدي به حنجره و حلق ممکن است تورم ناحيه را تشديد کند و ايست تنفسي را تسريع نمايد.
لارنگوسکوپي را به طور معمول مي‌توان در کودکان کم‌ سال انجام داد، اگر چه تحمل و پذيرش بيمار ممکن است دامنه معاينه را محدود سازد.

تجهيزات
براي لارنگوسکوپي با آينه، يک آينه منحني دندانپزشکي، يک منبع نور خارجي، يک گاز چهارلا و يک محلول ضد بخار گرفتگي مورد نياز است.
براي معاينه با لارنگوسکوپ قابل انعطاف شما نيازمند يک نازولارنگوسکوپ قابل انعطاف استاندارد، دستکش، يک اسپکولوم بيني، ماده لغزان‌ ساز جراحي، محلول ضد بخار گرفتگي، اسپري ضد احتقان، اسپري بي‌حس‌کننده و يک دستگاه ساکشن ديواري با يک کاتتر ساکشن داراي نوک از نوع فريزير (Frazier) خواهيد بود. همچنين در دسترس بودن پارچه و گاز نيز مفيد است. ضد احتقان‌ها نظير اکسي‌ متازولين 05/0 يا فنيل‌افرين 0/1-1/0 براي ايجاد انقباض عروقي مخاطي مسيرهاي بيني به کار مي‌روند؛ بنابراين، اندوسکوپ را مي‌توان راحت‌ تر عبور داد. از ليدوکايين (0/4) به منظور بي‌ حس‌ کردن حلق و حنجره استفاده مي‌شود. اندوسکوپ منعطف يک قسمت کنترل‌ کننده شستي دارد که به معاينه‌‌ کننده اين امکان را مي‌دهد که نوک اندوسکوپ را به سمت بالا يا پايين منحرف کند. هنگامي که اين بخش کنترل‌ کننده 90 درجه بچرخد، به معاينه‌ کننده اجازه مي‌دهد تا به گوشه‌ها دسترسي پيدا كند و علاوه بر بالا و پايين از سمتي به سمت ديگر حرکت کند.


منبع: راسخون


مقالات گوش و حلق و بینی:


علایم کاهش شنوایی

مقالات گوش و حلق و بینی

لوزه سوم در کودکان

مقالات گوش و حلق و بینی

نشانه های دیگر جرم گوش

گوش و حلق و بینی

اتوپلاستی، جراحی زیبایی گوش

مقالات جراحی پلاستیک

بارداری و جراحی بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

بیماری منیر گوش داخلی

گوش و حلق و بینی

آسیب شنوایی نسل جوان

گوش و حلق و بینی

عوامل بیرونی و پرده گوش

گوش و حلق و بینی

تخلیه سینوس ها

گوش و حلق و بینی

قبل و بعد از عمل بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

آمادگی برای جراحی بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

سرطان حنجره

گوش و حلق و بینی

لوزه‌ برداری، تانسیلکتومی

مقالات گوش و حلق و بینی

پیشگیری از سینوزیت

گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


پاک کننده سینوس ها

گوش و حلق و بینی

میوه و جلوگیری از بیماری های قلبی

خواص میوه ها و گیاهان دارویی

تزریق بوتاکس به لب

جراحی پلاستیک

پوسیدگی دندان

دندانپزشکی

عمل جراحی زیبایی بینی

جراحی پلاستیک

نکات متوقف کردن زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional