کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

پارگی پرده گوش:


شایع ترین دلیل پارگی پرده گوش بیماری های عفونی هستند که کودکان زیر ۳سال بیشتر در معرض آن قرار دارند.
محمد رضا عمرانی متخصص گوش و حلق و بینی، درباره علل پارگی پرده گوش گفت:
پرده گوش بافت تشکیل شده از یک سلول بسیار نازک و سبک به اندازه یک دهم میلی متر است که به استخوانچه های گوش می چسبد و با تکان خوردن های ظریف هنگام برخورد صدا و رساندن آن به استخوانچه های گوش باعث شنیدن می شود. عمرانی ضمن اشاره به این موضوع که دو عامل بیماری های عفونی و آسیب های مکانیکی از علل اصلی پارگی پرده گوش به شمار می روند افزود: ۸۴ درصد افراد حداقل یکبار در طول زندگی خود با ورم و التهاب گوش مواجه شده اند که این بیماری منجر راه یافتن باکتری ها و ویروس ها به داخل گوش، تجمع چرک، درد، کاهش شنوایی و گاه پارگی پرده گوش می شود.
وی با تاکید بر این موضوع که ۵۰ درصد از پارگی های گوش به دلیل تجمع ترشحات، باکتری ها و چرک داخل آن است بیان کرد: بیماری های درگیر کننده دستگاه ایمنی نظیر لوپوس با آسیب رساندن به سلول های سطح مخاط تنفسی می تواند باعث آسیب به پرده گوش شود. وی ابراز داشت: عفونت های مخفی گوش که بیشتر کودکان زیر ۳ سال گرفتار آن می شوند، از دیگر علل پارگی پرده ی گوش به شمار می روند.
عمرانی اظهار داشت: استفاده از گوش پاک کن، دستمال یا حوله و هر وسیله ی دیگری برای تمیز کردن یا خشک کردن گوش توصیه نمی شود چرا که باعث هل دادن ترشحات به داخل گوش و آسیب به پرده آن می شود و از آن جایی که گوش عضو بسیار حساسی است هیچ جسم خارجی نباید وارد آن شود. وی متذکر شد: در هنگام استحمام وفتی زیر دوش ایستاده اید سرتان را نچرخانید تا مانع ورود آب به داخل گوش شوید چرا که این عضو به گونه است که وقتی فرد ایستاده و سرخود را تکان نمی دهد آب وارد آن نمی شود اما بعد از استخر در صورتی آب درون گوش نفوذ کرد باید از خشک کردن آن با دستمال و حوله بپرهیزید و صبر کنید تا آب درون گوش به صورت طبیعی خشک شود.
عمرانی تصریح کرد :صدای بلند نظیر صدای انفجار و وارد شدن ضربه شدی نیز باعث پارگی پرده گوش می شود و توصیه می شود درصورت ابتلا به سرماخودگی با پرهیز از مصرف آنتی بیوتیک و چرک خشک کن ها که باعث رشد باکتری ها می شوند و همچنین مراجعه به پزشک در صورت ترشح چرک در گوش و حساسیت مانع عفونت و پاره شدن پرده گوش شوید. وی در پایان اشاره کرد: پاکسازی گوش حتما باید توسط پزشک متخصص گوش صورت گیرد در غیر این صورت نه تنها برای گوش مفید نیست بلکه باعث به پرده گوش نیز آسیب وارد می شود.


منبع: سلامتی


مقالات گوش و حلق و بینی:


درمان کاهش شنوایی

مقالات گوش و حلق و بینی

بینی های گوشتی

مقالات گوش و حلق و بینی

کلستاتوم گوش

مقالات گوش و حلق و بینی

آشنایی با افت شنوایی

مقالات گوش و حلق و بینی

سینوزیت در کودکان

گوش و حلق و بینی

عمل انحراف بینی

مقالات گوش و حلق و بینی

عمل ترمیم بینی

گوش و حلق و بینی

عفونت گوش میانی

مقالات گوش و حلق و بینی

بهبودی کری یا کاهش شنوایی

گوش و حلق و بینی

لارنگوسکوپی حنجره

مقالات گوش و حلق و بینی

نفس کشیدن با دهان

مقالات گوش و حلق و بینی

انواع کم شنوایی

مقالات گوش و حلق و بینی

پیشگیری از سرطان حنجره

مقالات گوش و حلق و بینیفیلم ها و انیمیشن های پزشکی


درخشندگی پوست

پوست و مو

نکات متوقف کردن زنگ گوش

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی

تزریق ژل به لب

جراحی پلاستیک

عمل زیبایی افتادگی پلک

جراحی پلاستیک

تزریق بوتاکس به لب بالا

جراحی پلاستیک

نودل تیروئید

گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional