کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

پیش از درمان ارتودنسی:


درمان ارتودنسی بسیار کمتر از آنکه شما نگرانش هستید درد و ناراحتی دارد.ارتودنسی امروزه فقط صاف کردن دندان‌ها نیست! نحوه جفت شدن دندان‌های جلو و عقب با هم، ارتباط بین دندان‌های مجاور و مقابل، برجستگی دندان‌ها، فرم لب‌ها، تناسب صورت و… همه مواردی است که در یک ارتودنسی ایده‌آل و کامل باید به آن‌ها توجه شده، در جهت رسیدن به حداکثر منافع برنامه ریزی و حرکت شود.

ارتودنسی در تاریخ اولین تخصص رسمی دندان‌پزشکی به شمار می‌آید. ارتودنسی در ابتدا تنها با هدف مرتب کردن دندان‌ها انجام می‌شد اما امروزه چیزی فرا‌تر از مرتب کردن دندان‌ها را شامل می‌شود. با پیشرفت علم ارتودنسی، زمینه فعالیت تخصص ارتودنسی بسیار وسیع‌تر شده است؛ به شکلی که امروزه یک ارتودنتیست علاوه بر مرتب کردن دندان‌ها می‌تواند فرم صورت را نیز بهبود دهد و حتی بر تکلم و جویدن بیمار هم تاثیر بگذارد.

چه کسانی به ارتودنسی نیاز دارند؟
ارتودنسی در اغلب بیماران یک انتخاب است و نه یک اجبار یا اضطرار. به عبارت دیگر بیمار مجبور نیست ارتودنسی کند و ارتودنسی نکردن تهدیدی برای زندگی وی نخواهد بود. ولی اگر ارتودنسی به درستی انجام شود با اصلاح فرم دندان‌ها و صورت و اصلاح لبخند بیمار به بالا‌تر رفتن کیفیت زندگی وی کمک می‌کند.
دهان و دندان و فرم لبخند از اولین خصوصیات یک انسان است که انسان‌های دیگر در جامعه در ارزیابی ظاهر فرد به آن توجه می‌کنند. این موضوع در جوامع اسلامی که پوشش‌ها شرایط خاصی را ایجاب می‌کند، بیشتر هم نمود پیدا می‌کند. از نظر روان‌شناسی و جامعه‌شناسی، نازیبا بودن خصوصیتی است که مغز انسان در اغلب موارد به آن عادت نمی‌کند. به عبارتی اگر شما خصوصت نازیبایی داشته باشید، حتی با گذر زمان هنوز این خصوصیت در ذهن بیننده جلب توجه می‌کند و براحساس انسان‌هایی که با آن‌ها رابطه اجتماعی یا خصوصی دارید تاثیر می‌گذارد. بنابراین ارتودنسی اگر درست انجام شود، گرچه زندگی فرد را متحول نمی‌کند ولی بر احساسی که فرد در خود دارد یا در دیگران ایجاد می‌کند تاثیر می‌گذارد و کیفیت آن را بالا می‌برد.

هزینه ارتودنسی زیاد نیست؟
از انجا که درمان ارتودنسی یک درمان نجات‌بخش و حیاتی نیست، ممکن است بسیاری به این بیاندیشند که این درمان، پر هزینه و لوکس است. این تصور تاحدودی درست است. ولی همیشه باید پرسید «در برابر آنچه از دست می‌دهیم، چه به دست می‌آوریم؟». پاسخ درست به این سوال کلید رهایی از این گرفتاری فکری است. اگر شما فکر می‌کنید که نیاز به ارتودنسی دارید و یک ارتودنتیست حاذق این نیاز را تایید کند بهتر است به ارزش صرف کردن این هزینه بیاندیشید و سبک - سنگین کنید که اگر گزینه بهتری برای صرف این هزینه ندارید، به ارتودنسی جدی فکر کنید.
فراموش نکنید که معمولا ما در زندگی هزینه‌های زیادی برای زیبا‌تر به نظر رسیدن یا شاد‌تر شدن می‌کنیم ولی به ندرت پیش می‌آید چیزی را که با صرف هزینه به دست آورده‌ایم همیشه با خود داشته باشیم و همواره درمعرض دید باشد. ولی دندان و لبخند را همیشه با خود داریم!
در انتخاب بین گستره هزینه‌ها هم چند مطلب را در نظر بگیرید:
– هر گرانتری الزاما بهتر نیست، هر ارزانتری باصرفه نیست و هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست. پس اول روش ارتودنسی و ارتودنتیست مناسب را پیدا کنید و بعد ببینید این انتخاب مناسب شما هست یا باید انتخاب دیگری در نظر گیرید.

ارتودنسی درست برای ما کدام است؟ کدام ارتودنتیست بهتر است؟
این سوالی است که پاسخ دادن به آن بسیار مشکل است. اغلب پاسخ‌های سلیقه‌ای به آن داده می‌شود.‌گاه بیماران به تجارب دوست و فامیل رجوع می‌کنند و‌ گاه درگیر چنبره تبلیغات در این مورد می‌شوند.
اما بهترین جواب این است: ارتودنسی درست آن است که توسط یک ارتودنتیست حاذق و پس از طی صحیح پروسهٔ «تشخیص و طرح ریزی درمان» پیشنهاد می‌شود و با همکاری درست بیمار و «اجرای درست درمان» به انجام می‌رسد. در این بین برخی تکنیک‌ها گران‌تر هستند و برخی ارزان‌تر. اما همه اگر به درستی و با انتخاب درست انجام شوند و مناسب شما باشند، به جواب خواهید رسید. برخی تکنیک‌ها راحتی بیشتری در طی درمان برای شما ایجاد می‌کنند و حتی در برخی موارد طول دوره درمان ممکن است کم شود: مانند سیستم دیمون.
اما پاسخ به اینکه کدام ارتودنتیست بهتر است، پیچیده است. برای جواب به این سوال باید از خود بپرسید که از ارتودنسی چه می‌خواهید. ارتودنتیست خوب کسی هست که شما را بیشتر به هدفتان برساند! اگر کیفیت درمان برای شما مهم است، باید کیفیت درمان‌های ارایه شده توسط وی را ارزیابی کنید. در این بین آنچه از تعداد کل بیماران مهم‌تر است، تعداد بیمارانی است که درست درمان شده‌اند و کیفیت درمان بالایی دارند. درمان خوب گاهی اتفاقی انجام می‌شود. ولی تداوم و تکرار ارایه درمان خوب است که تبحر ارتودنتیست را نشان می‌دهد و ثایت می‌کند که این کیفیت خوب اتفاقی نیست.


منبع: مجله دندانپزشکی






مقالات دندانپزشکی:


لمینت کامپوزیتی دندان

مقالات دندانپزشکی

قبل از عمل ایمپلنت دندان

مقالات دندانپزشکی

معرفی ایمپلنت دندان

مقالات دندانپزشکی

تاثیر شغل روی دندان ها

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت دندان جلو

مقالات دندانپزشکی

دندانپزشکی دیجیتال در آینده

مقالات دندانپزشکی

جرم گیری و مینای دندان

مقالات دندانپزشکی

علائم اولیه بیماری لثه

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت دندانی

مقالات دندانپزشکی

طول عمر ایمپلنت دندان

مقالات دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی

مقالات دندانپزشکی

مسواک زدن و نوشابه

مقالات دندانپزشکی

سفید کردن، بلیچینگ

مقالات دندانپزشکی

ایمپلنت فوری دندان

مقالات دندانپزشکی



فیلم ها و انیمیشن های پزشکی


 عوارض جانبی بوتاکس

جراحی پلاستیک

مردان و تزریق بوتاکس

جراحی پلاستیک

آرایش دائمی لب

پوست و مو

بیرون آوردن حشره داخل گوش

گوش و حلق و بینی




کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional