کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی کلینیک گوش و حلق و بینی
کلینیک دکتر مروستی

گارسینیا کامبوجیا:


 گارسینیا کامبوجیا در واقع یک نوع میوه است که به طور عمده در مناطق حاره به عمل می آید. اخیرا شنیده می شود که این میوه می تواند باعث کاهش انباشت چربی بدن، کاهش اشتها و یا باعث کاهش وزن شود. به همین جهت به تنهایی یا همراه با سایر ترکیبات در میان فراورده های رژیمی و تغذیه ای عرضه می شود. گارسینیا کامبوجیا دارای ماده ای است به نام هیدروکسی سیتریک اسید که این ماده در مطالعات آزمایشگاهی بر روی موش، باعث شده است که آنزیمی به نام سیترات لیاز از کار بیفتد. این آنزیم در بدن باعث تولید چربی می شود. همچنین در مطالعات آزمایشگاهی این ماده باعث افزایش سطح سروتونین در موش شده است و می دانیم که افزایش سطح سروتونین منجر به کاهش اشتها می شود. اما متاسفانه این نتایج مفید تنها در سطح تحقیقات آزمایشگاهی بر روی موش بوده است و مطالعات انسانی نتایج قابل توجهی نشان نداده اند.

در مطالعات انسانی افرادی که گارسینیا کامبوجیا را به مدت چندین هفته مصرف می کردند حدود ۸۰۰ گرم بیش از افرادی که این ماده را مصرف نمی کردند، وزن کم کردند. پژوهشگرانی که این مطالعه را انجام دادند معتقد هستند که این اثر گارسینیا کامبوجیا، اثر قابل توجهی نیست به این دلیل که افرادی که در این مطالعه گارسینیا کامبوجیا را مصرف می کردند تحت یک رژیم غذایی کم کالری بوده و در عین حال از برنامه ورزشی منظمی هم پیروی می کردند.

اما گروه دیگر چنین برنامه هایی را دنبال نمی کردند. بنابراین نمی توان گفت که کاهش وزن لزوما به علت مصرف گارسینیا کامبوجیا بوده است. این پژوهشگران معتقد هستند هنوز مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا بتوان در مورد اثرات هیدروکسی سیتریک اسید موجود در گارسینیا کامبوجیا نظر قطعی داد. در یک مطالعه دیگر که بر روی ۱۳۵ فرد دارای اضافه وزن انجام شده و در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا چاپ شده است، مصرف گارسینیا کامبوجیا باعث کاهش وزن یا کاهش چربی بدن در مصرف کنندگان نشده است. در مجموع محققان معتقد هستند که اثر این ماده در کاهش وزن قطعی نیست و هنوز مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا بتوان با قطعیت در مورد این ماده نظر داد.

در مطالعه دیگری بر روی موش، گارسینیا کامبوجیا باعث شد که سطح انسولین خون موش کاهش یابد. بنابراین گارسینیا کامبوجیا ممکن است به کاهش قند خون در افرادیکه مبتلا به دیابت نوع دو هستند کمک کند. از این نظر به افرادی که تحت درمان با داروهای کاهش دهنده قند خون هستند توصیه می شود که این ماده را مصرف نکنند. چون ممکن است قند خون فرد دیابتی به شدت افت کند و منجر مشکلات ناشی از افت قند خون شود. همچنین برخی مطالعات معتقد هستند که گارسینیا کامبوجیا ممکن است به کاهش سطح تری گلیسرید و کلسترول خون کمک کند. بنابراین افرادیکه تحت درمان با داروهای کاهنده چربی خون هستند باید در مصرف این ماده احتیاط کنند.
همچنین مطالعات مختلف یک سری از عوارض را در اثر مصرف گارسینیا کامبوجیا نشان داده است. مهم ترین این عوارض شامل:
– سرگیجه و سیاهی رفتن چشم
– گیجی
– خشکی دهان
– سردرد
– دل درد
– سو هاضمه
– مشکلات گوارشی
– اسهال

همچنین اداره دارو و غذای آمریکا در سال ۲۰۰۹ در مورد مصرف این ماده برای کاهش وزن هشدار جدی داده است. به این دلیل که گارسینیا کامبوجیا باعث مشکلات جدی و خطرناک برای کبد می شود. البته به علت اینکه مکمل گارسینیا کامبوجیا دارای مواد دیگری علاوه بر خود گارسینیا کامبوجیا است، هنوز مشخص نیست که عوارض کبدی ناشی از مصرف مکمل به علت خود گارسینیا است یا به علت مواد همراه آن. به علاوه گارسینیا کامبوجیا با برخی بیماری ها و داروها تداخل دارد. افرادیکه مبتلا به آسم یا آلرژی هستند و داروهایی مانند سینگولر (مونته لوکاست) مصرف می کنند نباید از این ماده استفاده کنند. همچنین مصرف این ماده در افرادیکه دیابت دارند، قرص ضد دیابت یا انسولین مصرف می کنند، افرادیکه مبتلا به کم خونی هستند یا قرص آهن استفاده می کنند و افرادیکه داروهای ضد درد استفاده می کنند، ممنوع است.


منبع: موسسه دارویی رضوی


مقالات فواید استفاده از داروها:


داروی سودافد (pseudoephedrine)

مقالات فواید داروها

داروی اوسریس (budesonide)

مقالات فواید داروها

آنتی بیوتیک داکسی سایکلین

مقالات فواید داروها

داروی پنتاسا (مزالازین)

مقالات فواید داروها

داروی تمازپام (Restoril)

مقالات فواید داروها

دادن دارو به کودکان

مقالات فواید داروها

داروی بنیکار (Benicar) یا المزارتان

مقالات فواید داروها

داروی یولتان (Sevoflurane)

مقالات فواید داروها

داروی بلسومرا (Belsomra)

مقالات فواید داروها

داروی سوما و ویژگی‌ها

مقالات فواید داروها

وارنیکلین، ضد اعتیاد

مقالات فواید داروها

داروی اپزیکم برای بیماری ایدز

مقالات فواید داروها

داروی سیتالوپرام یا سلکسا

مقالات فواید داروها

داروی تریکور (fenofibrate)

مقالات فواید داروها

داروی پراواستاتین

مقالات فواید داروهافیلم ها و انیمیشن های پزشکی


نمایش سنگ لوزه

گوش و حلق و بینی

توقف فوری سرگیجه

شنوایی سنجی و سرگیجه شناسی
کلینیک دکتر مروستی

ارتباط با کلینیک دکتر مروستی

اینستاگرام کلینیک دکتر مروستی آپارات کلینیک دکتر مروستی تلگرام کلینیک دکتر مروستی

  © Copyright 2017 - All rights reserved by marvasticlinic.com - Developed: LoginBrands.com  Valid XHTML 1.0 Transitional